Новини світу. 5 лютого. США. Американський сенатор Джозеф Ліберман, один із провідних політиків США, які засуджують нещодавнє придушення опозиції в Білорусі, вважає, що західна політика щодо влади президента Олександра Лукашенка провалилася й має бути радикально змінена.

Джозеф Ліберман

Нині цей сенатор, востаннє обраний як незалежний, але й далі член фракції Демократичної партії в Сенаті США, перебуває в Європі, куди він прибув на Мюнхенську конференцію з політики безпеки, а також до Литви на зустріч із представниками білоруського суспільства. Напередодні поїздки Джозеф Ліберман разом із сенатором-демократом Джоном Керрі виклав свої погляди в щоденнику Washington Post, а нині пояснив їх в ексклюзивному інтерв’ю білоруській службі Радіо Свобода.

– Сенатор Керрі і я дійшли висновку, якого важко не дійти: стратегія залучення і взаємодії щодо Лукашенка, яку здійснювали Сполучені Штати і Євросоюз останніми роками, провалилася. Жалюгідно провалилася, і це видно з дій Лукашенка. І тепер США і ЄС мають, по-перше, чітко заявити, що автократична влада Лукашенка більше не прийнятна, а, по-друге, зробити все можливе, починаючи з цільових економічних санкцій, щоб вчинити тиск на Лукашенка і його оточення і домогтися зміни їхньої поведінки. Також треба збільшити матеріальну і технічну підтримку білоруської опозиції і громадянського суспільства в Білорусі. Тому я радий, що ми вже по суті започаткували цю нову політику щодо Білорусі, коли США і ЄС оголосили на початку тижня, що посилять санкції проти режиму Лукашенка і збільшать допомогу на підтримку демократії для білоруського народу.

– Євросоюз запровадив заборону на видачу віз низці білоруських керівників після придушення виступів опозиції в грудні минулого року, але утримався від економічних санкцій проти Мінська. Багато хто з білоруської опозиції розчарований цим і вважає, що їх зрадили. Ви й сенатор Керрі закликали Європейський Союз приєднатися до Сполучених Штатів і заблокувати бізнесові зв’язки з білоруськими нафтовими і нафтохімічними компаніями. Чи будете Ви порушувати це питання під час зустрічей із європейськими керівниками на Мюнхенській конференції і що Ви збираєтеся їм сказати?

– Так, саме це питання я і, сподіваюся, мої колеги з Конгресу США порушуватимуть із нашими колегами з Європейського Союзу. Я вважаю за добре, що ЄС запровадив заборону на візи для білоруських урядовців. А от що не вжили економічних санкцій – не скажу, щоб я був здивований, але я був розчарований. Звичайно, ми будемо доводити, що Європейський Союз мав би змінити таку позицію через те, що Лукашенко і його оточення роблять величезні гроші на нафтових і нафтохімічних компаніях, які, як ми сподівалися, потраплять під санкції. А ці гроші підтримують цей диктаторський режим. Тому ми вважаємо за важливе перекрити ці гроші і утруднити режимові Лукашенка можливості збагачуватися за рахунок білоруського народу.

– Президент Росії Дмитро Медведєв і міністр закордонних справ Сергій Лавров критикували придушення опозиції в Білорусі, але водночас критикували й санкції Заходу проти Мінська. Багато хто в Білорусі з підозрою ставиться до Москви через її роль у підтримці режиму Лукашенка в минулому або вбачає в політиці Кремля щодо Білорусі загрозу білоруській незалежності. А як Ви бачите роль Москви в Білорусі?

– По-перше, я цілком розумію і підтримую білоруський народ, який із підозрою ставиться до Москви – і через її роль у підтримці Лукашенка в минулому, і також через її агресивні зазіхання поза межами російських кордонів. Ми знаємо, що стратегія Лукашенка часто полягала в тому, щоб зіткнути Росію і Захід одне з одним, тому не думаю, що пробачити це Лукашенкові було б в інтересах чи Москви, чи Вашингтона, чи Брюсселя. Тож я сподіваюся, що ми зможемо знайти можливість, щоб три центри влади – США, ЄС і Росія – знайшли спільний кращий підхід до Лукашенка. Але очевидно, і я переконаний, що так само вважає і влада США, – що врешті майбутнє Білорусі має вирішити сам білоруський народ через чесний і вільний демократичний процес.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.