Новини світу. 13 лютого. Чотири громадянки Японії мають намір у понеділок відстоювати в суді Токіо своє право зберігати у шлюбі дівоче прізвище, а також вимагати скасування закону, який діє з кінця 19 століття і зобов’язує жінок при заміжжі брати прізвище чоловіка.

японки
Японки хочуть змінити традиції країни щодо гендерної рівності

Закон, згідно з яким всі громадяни Японії вперше зобов’язувалися мати прізвище, був прийнятий в 1898 році. 750-я стаття Цивільного кодексу Японії передбачає, що подружжя повинні носити однакове прізвище, в більшості випадків – прізвище чоловіка. Разом з тим деякі чоловіки іноді беруть прізвище дружини, наприклад якщо вона має шляхетне походження.

Позивачки стверджують, що даний закон суперечить конституції, яка передбачає рівні права обох осіб в подружжі. Вони також мають намір зажадати виплати компенсацій – в цілому 5 мільйонів ієн (45 тисяч євро) – за завдану під час заміжжя моральну шкоду.

Надія на можливість перегляду цивільного кодексу знову з’явилася з приходом до влади у вересні 2009 року Демократичної партії Японії. Тим не менше, цього не відбулося у зв’язку з різким протестом Нової народної партії.

Адвокат, який подав скаргу жінок нагадав, що Японія є однією з небагатьох країн, де збереглася необхідність при заміжжі брати прізвище чоловіка, незважаючи на рекомендації ООН усунути подібну “дискримінацію”.

“Оскільки політичні дебати з цього приводу зайшли в глухий кут, ми сподіваємося, що рішення суду зможе зрушити ситуацію з мертвої точки”, – сказав захисник.

Подібні скарги не поодинокі. Останнім часом у Японії набирає сили рух, що прагне досягти більшої рівності статей в країні, де в суспільстві продовжують вважати, що жінки після заміжжя повинні відмовитися від кар’єри на користь турботи про сім’ю та виховання дітей.

Одна з жінок, 75-річна Кіоко Цукамото, зізналася, що той факт, що їй довелося носити прізвище чоловіка більше півстоліття, “завдав їй психологічну травму”.

“Моє ім’я – це відображення моєї особистості”, – сказала вона.

Цукамото пояснила, що в неформальному спілкуванні вона використовує своє дівоче прізвище, але в офіційних документах – у паспорті і при оформленні кредитної картки – їй доводиться використовувати прізвище чоловіка.

Цукамото зізналася, що її чоловік був проти того, щоб їх свідоцтво про шлюб переглядалося. Тим не менш, вона вирішила приєднатися до інших жінок, які подали скаргу до суду, після марних спроб протягом декількох десятиліть переконати депутатів змінити закон.

Думки японської громадськості з цього приводу розділилися. Згідно з нещодавнім дослідженням уряду, 37% опитаних підтримали намір перегляду цього закону, а 35% висловилися проти.

За матеріалами РИА Новости

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.