Новини України. 3 лютого. На сайті “WikiLeaks” у середу були опубліковані нові документи, в яких фігурує Україна.

WikiLeaks оприлюднив нові дані про Україну

а інформацією газети “Комерсант-Україна”, з документів випливає, що США дуже уважно стежили за ситуацією з нелегальним переміщенням по країні радіоактивних матеріалів, які могли б стати основою для створення “брудної бомби”. У цих же документах повторно згадується про можливість протистояння між Україною і Росією в Криму.

Дипломатичні депеші до Вашингтона було направлено з посольств США в Києві, Братиславі, Тріполі, Москві. Є серед них і два документи, складені в держдепартаменті Сполучених Штатів і розіслані до посольств, пише газета.

Зокрема, у першому документі, датованому 22 квітня 2009 року, міститься звіт про засіданні українсько-американської групи щодо нерозповсюдження зброї (Nonproliferation Working Group, NPWG). На цій зустрічі обговорювалися питання ядерної безпеки, а також хід ліквідації Україною стрілецького озброєння, передбаченої програмою НАТО “Партнерство заради миру”. Згідно з цією програмою, поділеної на 4 етапи і розрахованої до 2017 року, Україна зобов’язалася позбутися від надлишкового озброєння: 133 тис. т боєприпасів, 1,5 мільйона одиниць стрілецької зброї, 1 тис. одиниць переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК). Судячи зі змісту депеші, американці були далекі від ідеї, що Україна виконає всі взяті на себе зобов’язання, відзначає видання.

На цій же зустрічі було піднято питання про взаємини України і Росії в Криму. Українська сторона поцікавилася думкою США про інформацію Кремля “з приводу загрози дестабілізацією накопичення зброї в конфліктних зонах”. США ніяк не відреагували на цю інформацію, заявивши, що не мають у своєму розпорядженні підтверджуючих її документами. У той же час Україна висловила побоювання з приводу намірів РФ боротися із зазначеною дестабілізацією, яку, за словами тодішнього директора департаменту контролю над озброєнням та військово-технічним співробітництвом МЗС Олександра Никоненка, “Росія могла використовувати проти України як привід для того, щоб розв’язати війну в захист російських громадян в Криму “, пише газета.

Крім того, 13 січня на “WikiLeaks” була оприлюднена депеша, складена за підсумками зустрічі лідерів країн Балтії, яка відбулася у квітні 2008 року. У розділі “Україна” цього документа наводиться виклад виступів датського дипломата Карстена Дамсгаарда і виконуючого обов’язки заступника держсекретаря США з політичних питань Деніела Фріда:

“Обговорення з України було сконцентровано навколо питань тривалої політичної нестабільності, необхідність реформ і потенційної нестабільності в Криму … Він (Деніел Фрід, – ред.) також висловив побоювання з приводу можливих провокацій РФ в Криму“.

Окремий блок документів, датованих 2007 та 2009 роками, присвячений ядерній безпеці. Зокрема, зазначає газета, США зацікавила спецоперація, проведена Службою безпеки України на початку квітня 2009 року. Тоді в Тернопільській області було затримано трьох осіб, у яких вилучили контейнер з радіоактивною речовиною.

Вашингтон запитує узгоджену відповідь з метою усунення інформаційних прогалин, – йдеться у депеші, підписаній держсекретарем Хілларі Клінтон і адресованій до Посольства США в Україні. – Найбільш актуальне питання полягає в тому, чи є вилучений матеріал плутонієм-239, тобто чи підходить він для виготовлення ядерної бомби. Команда (посольство, – ред.) повинна привітати уряд України з проведенням спецоперації і виразити зацікавленість в отриманні подальшої інформації щодо розслідування, результатів подальшого аналізу матеріалу та ходу порушеної кримінальної справи”.

Джерело Ліга

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.