Новини світу. 7 лютого. У Верховному суді Великобританії в понеділок стартують слухання у справі засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа.

Лондонський суд сьогодні починає слухання у справі Ассанджа

Буде вирішуватися питання про його екстрадицію до Швеції, де йому пред’явлені звинувачення в двох зґвалтуваннях.

Зараз Ассанж, здається, налаштований цілком оптимістично і повертатися до в’язниці – британської або шведської – не має наміру.

“Мені довелося відсидіти якийсь час у підвалі цієї вікторіанської в’язниці, і я зрозумів, що відчувають люди, засуджені до довічного ув’язнення в одиночній камері. Звичайно, тепер мені приємно знову дихати свіжим повітрям Лондона“, – заявив він.

Шведські слідчі тим часом визнають: навіть якщо Сполучене Королівство видасть засновника Wikileaks, доказів проти нього буде недостатньо. Днями в Інтернет просочилися подробиці кримінальної справи Ассанжа. Судячи за цими матеріалами, поліція вважає свідчення “потерпілих” “непослідовними” і “підкреслено упередженими”. Так що шансів опинитися в стокгольмської в’язниці у Ассанжа, мабуть, не так вже й багато.

А його подальша доля, як сказали в прокуратурі, залежить не від Швеції. І, тим більше, не від Сполучених Штатів, які особливо зацікавлені в екстрадиції і хочуть судити Джуліана Ассанжа на своїй території у відповідності зі своїм законодавством.

“Ми не можемо просто так зробити те, що хочемо, або те, чого хочуть у США. Нам, перш за все, потрібно отримати схвалення Великобританії – і тільки потім вирішувати, передамо ми Ассанджа американському слідству”, – підкреслив глава слідчого комітету прокуратури Швеції Нільс Реккі, передають Вести.

Прем’єр-міністр Швеції Фредрік Рейнфельдт, у свою чергу, заявив, що його уряд справою Ассанджа займатися не буде.

“Цим займеться суд. Треба розуміти, що ми видамо Джуліана Ассанжа американській владі, тільки якщо йому пред’являть звинувачення в таких злочинах, за які чекає смертна кара. Ассандж, як ми знаємо, ні в чому подібному не винен”, – сказав Рейнфельдт.

Тим не менш прибічники Джуліана Ассанжа не схильні довіряти шведському суду. Як, втім, і владі. Вони впевнені, що зі Швеції негайно піде екстрадиція до США, де Ассанджа можуть очікувати найсуворіші заходи покарання.

Попередні слухання у справі творця скандального Wikileakes незмінно супроводжувалися масштабними акціями протесту і в Європі, і на батьківщині Ассанжа – в Австралії.

В Лондоні біля будівлі суду очікуються мітинги на захист Джуліана Ассанжа. Принаймні, його прихильники вже пообіцяли, що просто так вони свого кумира британському, шведському чи американському правосуддю не віддадуть.