Новини України. 17 лютого. Вчора, 16 лютого, слідчий СБУ впродовж 5 годин допитував історика Руслана Забілого. Незаконно вилучений комп’ютер та жорсткі диски досі не повернули — «вивчають» матеріали.

Руслан Забілий
Руслан Забілий: тиск СБУ зробив "Тюрму на Лонцького" популярнішою

Про йдеться в повідомленні Центру досліджень визвольного руху.

16 лютого СБУ повісткою викликала на допит історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”.

“Це відбулося вперше після подій вересня 2010 року, коли СБУ незаконно затримала історика, провела несанкціоновані обшуки в Національному музеї “Тюрма на Лонцького”, безпідставно конфіскувала комп’ютери науковців та порушила кримінальну справу”, – йдеться в повдіоленні.

У Центрі інформують, що за результатами п’ятимісячної “експертизи” СБУ зацікавилася “державними таємницями” з комп’ютера Забілого – навчальними матеріалами кагебістів та інформацією про діяльність радянських спецслужб у Прибалтиці.

“Ці документи Забілий скачав із європейського сайту KGB documents online http://www.kgbdocuments.eu/, про що і розповів вчора співробітнику української спецслужби”, – пояснюють в Центрі.

Забілий розказує, що СБУ далі активно цікавиться історією України, різноманітними аспектами його наукових досліджень, особливостями музейної роботи. Слідчий запитував про контакти Руслана Забілого з іншими істориками, навіть хотів, аби зазначити дати знайомств та місця зустрічей.

“Я приїхав на цей допит, хоча мусив сам оплатити подорож зі Львова, – сподівався отримати назад комп’ютер та мої наукові праці, але, на жаль, цього не сталося. Такі допити забирають мій час, який мав би бути присвячений роботі – після вилучень матеріалів, спогадів та комп’ютерів з музею ми так і не вклалися у графіки підготовки виставки про дисидентів”, — говорить Руслан Забілий.

Після скандального тиску СБУ та спроб Міністра освіти Дмитра Табачника цензурувати історію, зросла кількість відвідувачів музею з усієї України. Забілий також розповів, що Національний музей “Тюрма на Лонцького” навесні таки відкриє експозицію про боротьбу радянської влади проти дисидентів.

Історія в Україні не буде таємною, як би це не хотілося комусь – закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини, – говорить 36-річний науковець, – Моє ж завдання як історика: майбутні покоління повинні мати право на історичну правду і немає значення, яка ця правда – негативна чи позитивна. Тому я не припиню своєї роботи, попри всі допити та конфіскації”.

Нагадаємо також, що Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”, незважаючи на доручення Президента України Януковича Віктора, так і не передано до Українського інституту національної пам’яті. Музей також не отримав обіцяного високими посадовцями державного фінансування на цей рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.