Новини світу. 16 лютого Кавказ. Північний Кавказ знову накрило хвилею терористичних актів. Це змушує експертів говорити про те, що політика, що проводиться Москвою в північнокавказькому регіоні, поки не приносить успіхів.

Політологи визнали громадянську війну на Кавказі

Два вибухи в дагестанському селі Губден відбулися за тією ж схемою, за якою діють північнокавказькі бойовики, які заявляють, що борються не з мирним населенням, а з силовими структурами. Один самопідрив стався біля селищного відділення міліції, інший – біля блокпосту на виїзді з Губдену. Були висунуті дві версії, і по одній з них, вибухи зробив так званий “російський ваххабіт” на прізвище Раздобудько і його дружина, а по іншій – якась група Даудова.

Президент Дагестану Магомедсалам Магомедов в інтерв’ю російському державному телебаченню висловився рішуче.

“Є частина бойовиків, які займають непримиренну позицію, і з ними може бути тільки жорстке силове рішення, і вони повинні понести заслужене покарання”.

Ситуація в Дагестані і на Кавказі в цілому дуже нестабільна, вважає експерт Московського центру Карнегі Олексій Малашенко. За його словами, навіть якщо останній спалах терористичних атак має конкретні причини, можна говорити про те, що на Кавказі ведеться громадянська війна.

“Ми неодноразово спостерігали такі спалахи. То щотижня, то щомісяця, то в одному Дагестані, то і в Дагестані і Чечні, то відразу і в Дагестані, і в Чечні, і в Кабардино-Балкарії. Шукати щоразу якусь окрему причину – це вже несерйозно. Те, що відбувається останнім часом, укладається в концепцію громадянської війни, яку, здається, вже ніхто не заперечує. Хоча ще півроку тому виникали якісь дискусії. А коли це громадянська війна, то воюють і між собою, і проти федералів. І це буде продовжуватися. Є інше пояснення, яке зараз популярне серед деяких експертів: стався розкол в Імараті Кавказу, з’явилися якісь групи, відкололися якісь люди, і кожен хоче довести, на що здатний. Я, взагалі-то, приймаю таке пояснення, тільки тоді виходить, що Імарат Кавказ визнається всіма центром або стрижнем, і будь-яке угрупування, що відкололося від нього може робити все, що завгодно. Але це, у свою чергу, знову ж таки вкладається в концепцію громадянської війни. Тобто не важливо хто, а важливо, що це може зробити кожен”.

Думка Олексія Малашенка про розрізненість останніх проявів екстремістської активності поділяє і голова ради Правозахисного центру “Меморіал” Олег Орлов. Він вважає, що ця розрізненість зовсім не обов’язково є свідченням слабкості бойовиків.

“Терористична мережа на Північному Кавказі зараз діє як мережева організація. Кажуть, Імарат Кавказ дуже слабкий, тому що у нього немає єдиного управління з єдиного центру. Насправді, в цьому його сила. Багато угрупованнь, які визнають верховенство Доки Умарова, діють досить автономно”.

На думку Олега Орлова, прикладом більш-менш успішної політики щодо встановлення миру в своєму регіоні може служити діяльність президента Інгушетії Юнус-Бека Євкурова.

“За останній на рік в Інгушетії на порядок зменшилася кількість злочинів терористичного характеру. Це зумовлено різними причинами. І тією політикою діалогу з суспільством, і спробами повернення бойовиків до мирного життя, принаймні, розмови з сім’ями бойовиків, із закликами скласти зброю. І звичайно, успішними операціями. Знищення Саїда Бурятського, взяття в полон аміра, як він сам себе називає, Магаса і знищення цілого ряду важливих для Інгушетії польових командирів призвело до того, що зараз терористичне підпілля майже не діє.

Проте і у Юнус-Бека Євкурова є опоненти. Один з таких критиків – головний редактор сайту “Інгушетія.ру” і член Експертної ради при російському уповноваженому з прав людини Магомед Хазбієв. Він недавно приїхав до Москви поспілкуватися з пресою з приводу помилок, які, на його думку, здійснює Євкуров, і після вечері в ресторані потрапив до лікарні з внутрішньою кровотечею. Кореспондент “Нової газети” Ольга Боброва, яка розмовляла з Хазбієвим в той вечір, вважає, що версія про отруєння може виявитися правдоподібною.

“Поки що цей діагноз, наскільки мені відомо, не підтверджений лікарями, проте передбачається, тому що Магомеду роблять відповідні аналізи. І обставини події дозволяють судити про те, що він справді міг бути отруєний. Я була присутня в той день в тому ресторані, де, як він вважає, і я теж помітила якихось дивних людей, які там були. У нього, ймовірно, більше підстав судити, хто б це міг бути, думаю, що ворогів у нього предостатньо. Тим більше, він пам’ятає, що двоє його близьких соратників були вбиті – Макшаріп Аушев і Магомед Євлоєв. Я думаю, що у нього є всі підстави побоюватися за своє життя”.

Так чи інакше, про яке-небудь умиротворення на Кавказі мова поки що явно не йде. І багато російських політологів згадують висновок ще кінця 90-х років: будь-яке загострення у цьому регіоні посилює позиції тих російських політиків, які дотримуються старого ковбойського правила: спочатку стріляй, а потім розбирайся.

Джерело Радіо Свобода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.