Новини економіки. 12 лютого. Починаючи з лютневих платіжок підвищення більшості житлово-комунальних тарифів виявиться більш болючим, ніж ціни на гречку.

комунальні послуги
Тирифи ростуть все більше і більше....

Зростання тарифів торкнеться практично всіх видів комунальних послуг – і тих, які регулюються центральними органами (електрика, газ), і тих, які знаходяться у віданні місцевих (вода, водовідведення і всі інші).

Конкретні показники збільшення носять в якійсь мірі ще неостаточний характер. Хоча, за даними Мінекономрозвитку, прогнозні макропоказники на 2011 рік версталися виходячи з припущення, що плата за власне житло (квартплата) зросте на 17%, водопостачання – на 18, каналізацію – 19, електроенергію – 40, природний газ – 50, гарячу воду і опалення – на 24%.

Тут треба ще врахувати, що тарифи, які встановлюються регіональними органами влади, будуть неоднаковими. Тому підсумувати підсумки очікуваних змін досить складно. Але можна виділити кілька найбільш значущих аспектів.

Підвищення житлово-комунальних тарифів у цьому році буде наймасштабнішим за п’ять років. До цього найбільше їх підвищення було у 2006 році – на 66,5%. А фактично ще більше, тому що в цю групу споживчих витрат включаються і не пов’язані зі зміною тарифів витрати населення на утримання і ремонт житла (покупку шпалер, керамічної плитки, встановлення пластикових вікон, бронедверей).

За основними видами тарифів їх зміни наведено в табл. 2. У цілому цей компонент ІСЦ і за попередні п’ять років ріс в півтора рази швидше, ніж загальний індекс. Найбільше зросли тарифи на природний газ і водовідведення (майже в 4,2 рази), найменше – на електроенергію (в 1,56 разів).

Очікуване збільшення тарифів за місяць-два або двох-триразове (як нам обіцяють по електроенергії) протягом року сприймається населенням набагато болючіше, ніж більш-менш плавне зростання. І саме таке сприйняття буде переважати в цьому році. Начебто цей аспект усвідомлюється і владою. За повідомленнями ЗМІ, 9 лютого на засіданні Кабміну Микола Азаров сказав, що підстави для одномоментного, різкого підвищення тарифів на енергоресурси та житлово-комунальні послуги в даний час в Україні відсутні. Але не дуже зрозуміло, чому в цих словах віддається пріоритет – необгрунтованість різкого підвищення тарифів або ж чиннику одномоментно.

За даними досліджень витрат і ресурсів домогосподарств, в останні роки грошові витрати на житлово-комунальні послуги становили в середньому менше 10,0%, тому, начебто, особливо сподіватися на отримання субсидій більшості сімей не доводиться. Так, в структурі грошових витрат 2009 року (даних за 2010-й ще немає) на місяць на домогосподарство (сім’ю) припадало 193,3 грн. на оплату житлово-комунальних послуг (у 2008-му – 156,5 грн.), у тому числі в містах – 232,7 грн., в селах – лише 16,9 грн. У 2009 році найбільша частка витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сім’ях з однієї особи – 9,5%, з двох – 8,5%.

Джерело Дзеркало тижня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.