Новини світу. 11 лютого. Президент Єгипту Хосні Мубарак не збирається йти у відставку і оголосив про передачу своїх повноважень віце-президентові країни Омару Сулейману, зберігши за собою пост глави держави до вересня 2011 року.

Хосні Мубарак відмовляється йти у відставку

Мубарак сказав у зверненні до нації з президентського палацу в Каїрі, що “вважав за доцільне передати повноваження глави держави віце-президентові відповідно до конституції”. На цей крок він пішов під тиском “єгипетською вулиці”, яка вимагала відходу глави держави останні кілька тижнів.

82-річний глава держави наголосив у своїй промові, що не тримається за владу і “ставить інтереси держави понад усе”.

Як пояснило національне телебачення, тепер віце-президент Сулейман буде керувати всіма питаннями зовнішньої і внутрішньої політики країни, аж до передачі влади новому главі держави, якого оберуть у вересні 2011 року. У той же час, Мубарак зберіг за собою повноваження на розпуск парламенту, відправку уряду у відставку і внесення пропозицій щодо зміни статей конституції.

Під час свого виступу Хосні Мубарак підкреслив, що не вважає ганебним прислухатися до закликів єгипетської молоді, але категорично відкинув “будь-який диктат з-за кордону”. Судячи з усього, це випад у бік низки європейських країн і США, які протягом останніх днів неодноразово висловлювалися з приводу необхідності зміни влади в Єгипті.

Мубарак також висловив співчуття рідним і близьким всіх тих, хто загинув у зіткненнях в останні тижні, і обіцяв покарати всіх винних.

Своєю чергою, віце-президент Єгипту Омар Сулейман, який фактично буде відігравати роль глави держави, виступив по державному телебаченню практично відразу після Мубарака. Він закликав демонстрантів повернутися додому.

За словами Сулеймана, всі чесні люди повинні об’єднатися, керуватися розумом, дивитися в майбутнє, не допустити анархії в країні і розрухи в країні. При цьому він визнав, що молодіжний “Рух 25 січня”, з якого і почалися всі драматичні події, зміг домогтися важливих змін в Єгипті на шляху до демократизації.

Єгипетський віце-президент підкреслив, що армія продовжить забезпечувати безпеку країни і її громадян.

Президент Мубарак запропонував продовжувати національний діалог для мирної передачі влади у вересні цього року, коли відбудуться чергові вибори глави держави.

“Ми дійсно приступили до цього діалогу за участю молоді та всіх політичних сил. Було досягнуто принципової згоди щодо різних питань. Це добрий початок для виходу з кризи”, – сказав.

За словами президента, на наступному етапі необхідно переходити до більш конкретних питань відповідно до визначеного графіку.

На думку Сулеймана, влада, опозиція і єгипетська молодь ведуть конструктивний діалог, в результаті якого було досягнуто взаєморозуміння з різних питань. Крім того, була розроблена “дорожня карта” виконання вимог молоді та опозиції.

У своїй промові Мубарак також запропонував внести зміни в шість статей конституції, яку повинна схвалити спеціально сформована комісія з конституційної реформи.

“Пріоритетом у конституційній реформі повинна стати оптимізація правил висування кандидатів у президенти, а також обмеження кількості президентських термінів з тим, щоб гарантувати ротацію влади та посилити контроль над виборами для гарантії їх чесності і прозорості”, – зазначив президент.

Одну зі статей конституції він закликав взагалі прибрати, щоб гарантувати дотримання громадянських свобод громадян.

Єгипетський лідер також виступив за скасування надзвичайного стану, що діє в “країні пірамід” вже 30 років, “як тільки дозволить ситуація”.

Один з лідерів єгипетської опозиції, екс-глава МАГАТЕ Мохаммед ель-Барадеї попередив у своєму мікроблозі Twitter про загрозу “вибуху” в Єгипті після відмови Мубарака негайно піти у відставку.

Єгипет вибухне. Армія повинна врятувати країну негайно”, – написав ель-Барадеї.

У свою чергу сотні тисяч демонстрантів, які зібралися на площі Тахрір у центрі Каїра, висловлюють своє відверте невдоволення зробленим єгипетським лідером заявою. Тисячі демонстрантів спробували прорватися до одного з палаців єгипетського лідера, інші влаштували пікет біля будівлі телебачення.

За матеріалами РИА Новости

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.