Новини України. 2 лютого. Завершилася робота висунення голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва на здобуття Нобелівської премії миру.

Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв - кандидат на Нобелівську премію миру

Згідно з правилами правил, заявку на висунення голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва на здобуття Нобелівської премії миру до Нобелівського комітету подали 17 професорів – з відомих університетів України, Польщі, Угорщини, Румунії, Росії, Туреччини і США та три чинні парламентарії: депутати з України (Борис Тарасюк), Канади (Борис Вжесневський) а також європарламентарій з Литви (Юстас Палецкіс)

З ініціативою висунути кандидатуру Мустафи Джемілєва виступила міжнародна Асоціація захисту репресованих народів з Німеччини.

Президент Світового конгресу кримських татар Рефат Чубаров розповів, що лідер кримськотатарського народу «безумовно заслужив на відзначення такою високою нагородою». Але це все ж не стільки нагорода, скільки «вшанування всіх активістів національного руху за повернення», передає Радіо Свобода.

Сам Мустафа Джемілєв теж зазначив, що розцінює висунення на здобуття Нобелівської премії миру не як свою особисту заслугу, а як визнання багатолітнього намагання кримських татар вирішувати свої проблеми ненасильницькими методами.

Мустафа Джемілєв народився 1943 року в Криму і в однорічному віці разом з батьками був висланий тодішнім радянським режимом до Центральної Азії. У 26 років він долучився до правозахисного і національного руху кримських татар. Неодноразово затримувався і засуджувався владою, загалом в ув’язнені і засланні перебував понад 15 років.

Завжди закликав до мирної ненасильницької боротьби за повернення кримськотатарського народу на батьківщину. Наприкінці 80 років минулого століття він очолив процес репатріації. А в 1991 разом з іншими активістами Організації кримськотатарського національного руху скликав загальнонаціональний з’їзд кримських татар Курултай й очолив обраний на ньому Меджліс – представницький орган кримськотатарського народу. За правозахисну діяльність був нагороджений премією ООН імені Фрітьофа Нансена.

Нобелівська премія миру – найвища нагорода за досягнення в сфері зміцнення миру, щорічно присуджується Нобелівським комітетом в Осло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.