Новини України. 17 лютого. Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявляє, що має намір в ході свого візиту в Україні обговорювати можливу участь України в системі протиракетної оборони НАТО.

Андерс Фог Расмуссен
Расмуссен готовий обговорити всі питання з Януковичем

«Що я хотів би обговорити під час мого візиту в Україну, так це питання, яким може бути можливий внесок України в євроатлантичну архітектуру протиракетної системи оборони», – сказав він у сьогодні в Брюсселі.

Генсек альянсу нагадав, що рішення про створення такої системи було ухвалено порівняно недавно.

“Ми ще не завершили остаточну розробку архітектури і знаходимося на початковій стадії цього процесу. Минуло лише 2-3 місяці з того моменту, коли НАТО прийняло рішення розвивати систему на основі НАТО“, – сказав він.

Крім того, Расмуссен нагадав, що на саміті в Лісабоні (Португалія) до співпраці в цьому проекті була запрошена і Російська Федерація.

“Що ми зробили під час саміту, так це ініціювали спільний аналіз Росія-НАТО щодо того, як ми можемо втілити в реальність цю практичну співпрацю. Якщо інші євроатлантичні партнери запропонують свою участь і свої можливості в архітектуру цієї системи протиракетної оборони, тоді, звичайно, ми будемо брати це до уваги. Ще рано давати остаточну відповідь, як ця архітектура буде розвиватися – це буде залежати від внеску Україні та інших партнерів”, – резюмував він.

Генсек заявив також, що НАТО зацікавлене у співпраці з Україною на вищому політичному рівні. Саме це буде головним сигналом, який він хоче донести до українського керівництва в ході візиту до Києва.

“Моє головне послання полягає в тому, що НАТО хоче підтримувати співробітництво та консультації з Україною на високому рівні. Сказавши це, я хотів би підкреслити, що ми повністю поважаємо той факт, що тільки Україна приймає рішення щодо її шляху в сфері зовнішньої політики і політики безпеки та її відносин з НАТО. З боку НАТО ми зацікавлені підтримувати сильні зв’язки з Україною“, – сказав він.

Расмуссен висловив надію, що під час діалогу з політичними лідерами в Києві зможе обговорити питання щодо сфер, в яких можна “далі поглибити практичне співробітництво”.

Генсек НАТО нагадав, що це його перший візит в Україні, який відбудеться на запрошення президента Віктора Януковича.

“Я думаю, що мій візит посилить нашу співпрацю і політичний діалог” – підкреслив він.

Расмуссен висловив переконання, що у НАТО і України є перспективи для співпраці в найближчі роки.

“Ми стоїмо перед обличчям спільних загроз у сфері безпеки. Я думаю, ми повинні реагувати на ці загальні загрози, об’єднавши зусилля. Я очікую дискусії з політичними лідерами України про те, як ми можемо поглибити нашу співпрацю, коли ми говоримо про тероризм, піратство, скорочення зброї масового ураження, зокрема, ядерної, і як ми можемо співпрацювати у сфері протиракетної оборони”, – сказав він.

На запитання журналістів, чи має намір генсек НАТО також обговорювати питання стану демократії в Україні, він зазначив, що “буде обговорений широкий спектр питань”.

При цьому Расмуссен нагадав, що Україна щорічно готує так звану річну національну програму, яка також включає реформи, в тому числі і політичні.

“Це – частина нашого діалогу з партнерами, ми також обговорюємо демократію, демократичні принципи, верховенство права, повагу прав людини. Як генеральний секретар союзу демократій я буду спонукати всіх наших партнерів дотримуватися цих базових принципів, що включає повагу меншин, свободу слова і засобів масової інформації. Я думаю, ці політичні аспекти – теж важливий елемент, коли ми говоримо про безпеку”, – заявив він.

Як повідомлялося, Расмуссен відвідає Україну з одноденним візитом 24 лютого.

За матеріалами Дзеркало тижня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.