Новини світу. 7 лютого. Іспанія. Ліворадикальні баскські політики оголосили в понеділок у Більбао про створення нового об’єднання і мають намір в середу представити в міністерство внутрішніх справ Іспанії установчі документи партії, передали іспанські ЗМІ.

Баски хочуть діяти легальним чином

На церемонії презентації нової партії один з лідерів баскського ліворадикального руху Рут Ечеберрія (Rufi Etxeberria) заявив, що баскські патріоти “відкидають насильство … для досягнення політичних цілей, включаючи насильство з боку ЕТА (організація баскських сепаратистів), якщо таке буде, в будь-якому його прояві “.

Вперше за багато років представник баскських ліворадикалів відкрито засуджує не тільки насильство, а й дії баскських терористів з ЕТА (ETA – Euzkadi Ta Azkatasuna, на баскській мові – “Батьківщина і свобода”). Таке визнання було одним з основних вимог уряду до баскським ліворадикалам для того, щоб визнати за ними право створити легальну партію і брати участь у політичному житті автономії, зокрема у муніципальних виборах, запланованих на травень.

В останні роки, після того як більшість ліворадикальних партій Країни басків були заборонені, “ліві патріоти” були фактично усунуті від активної участі в політиці.

Партія “Батасуна”, що вважалася політичним крилом ЕТА, була заборонена в 2002 році. Восени 2008 року Верховний суд Іспанії за зв’язки з ЕТА заборонив діяльність партії Баскська національна дія (ANV) і Комуністичної партії баскських земель (PCTV). У лютому 2009 року, за десять днів до парламентських виборів в Країні басків, слідчий Національної судової палати Іспанії (НСПІ) Бальтасар Гарсон (Baltasar Garzon) призупинив на три роки діяльність ліворадикальної партії “Аскатасуна” (Askatasuna) і передвиборного політичного об’єднання “Демократія три мільйони “(Demokrazia 3 Milioi) за включення у свої передвиборчі списки колишніх членів “Батасуна”. Ліворадикали таким чином позбулися можливості брати участь у виборах.

З тих пір баскські націоналісти безуспішно намагаються повернутися в політику, при цьому до останнього моменту навідріз відмовлялися в своїх заявах відмежуватися від ЕТА і відкрито засудити тероризм і насильство.

Офіційною датою заснування ЕТА вважається 31 липня 1959 року, коли група молодих людей, що відокремилися від Баскської націоналістичної партії, вирішила вести боротьбу за незалежність Країни басків з допомогою зброї. Вперше офіційно організація заявила про себе 7 червня 1968 року, зробивши теракт, в результаті якого загинув поліцейський Хосе Пардінес. На рахунку у ЕТА, згідно з останніми даними, 858 жертв. Найкривавіший теракт – 21 загиблий – ЕТА здійснила в 1987 році, підірвавши начинену вибухівкою машину на парковці супермаркета Hipercor в Барселоні. Останній теракт із смертельним результатом терористи здійснили 30 липня 2009 року на Майорці, тоді загинули двоє поліцейських. У березні 2010 року в ході перестрілки під Парижем баскські терористи вбили французького жандарма.

Джерело РИА Новости

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.