16 лютого. Він – пряма протилежність своєї попередниці. На відміну від Тимошенко він говорить російською, не українською, він завжди був лояльним до президента Януковича, і емоцій він практично не показує.

Азаров: ми забезпечили Тимошенко PR

Коли він жартував, що найближчий Чемпіонат Європи з футболу буде успішним тільки в тому випадку, якщо виграє Україна, він навряд чи усміхнувся, пише автор Мірек Тода. Перед візитом до Словаччини прем’єр України Микола Азаров дав інтерв’ю SME.

SME: Україна – найбільший словацький сусід, але наші відносини не найбільш інтенсивні. Чому?

Микола Азаров: Я б так не сказав. Нещодавно до нас приїжджав президент Словаччини. Кілька днів тому в Словаччині був наш віце-прем’єр і міністр соціального розвитку. Завтра в Братиславі я зустрінуся з вашим прем’єром і покличу її восени приїхати в Україну. Влітку до вас приїде президент Віктор Янукович. Такий рівень контактів досить солідний. Звичайно, криза вплинула на наші торгові відносини. Проте в цілому можна говорити, що наші відносини знаходяться на дуже хорошому рівні. І вони розвиваються. Візьмемо, наприклад, такий великий інвестиційний проект, як будівництво широкої колії залізничних шляхів, які пройдуть через Україну і Словаччину до Відня.

– Це вже вирішене питання? Уряд Радічової сумнівався.

– Я думаю, що це вирішене питання, і тепер мова йде вже про реалізацію проекту. Нещодавно у нас проходило засідання міжурядової комісії з економічного співробітництва, готуються нові заходи. Країн, з якими у нас такі ж інтенсивні відносини, як зі Словаччиною, десь близько десяти. Найголовніше, що між нами немає ніяких конфліктів.

– У Словаччині Україну, як правило, згадують у зв’язку з контрабандою сигарет і газовою кризою.

– Можливо, у минулому щось і було, але зараз таких явищ немає, і я сподіваюся, що їх ніколи не буде. Що стосується газової кризи, то зараз у нас політична стабільність. Що було причиною газової кризи? Перш за все, конфлікт президента Ющенка та уряду Тимошенко. Тому припинення поставок відчула навіть Словаччина.

– Проблема полягала не в тому, що Газпром перекрив газ?

– Справа не в Газпромі, а в тому, що в України на переговорах з ним не було єдиної позиції. Вона йшла шляхом ультиматумів і змусила Газпром вжити заходів, які я не вважаю цивілізованими та адекватними. Зараз не така ситуація. Всі спірні питання з Газпромом, а вони є, ми вирішуємо через переговори. Ми не виносимо їх на суд громадськості.

До журналістів ми погано не ставимося

– Ви отримали кредит від МВФ, провели реформи. Україна вийшла з кризи?

– Ні. Ми все ще долаємо кризу. У 2009 році країна втратила 15% ВВП, в 2010 році ми підняли ВВП на 4%. Наслідки кризи ми буде відчувати ще як мінімум 1,5-2 року. Кредит МВФ не так важливий, оскільки з урахуванням ВВП це не такі великі гроші. Важливо те, що ми ведемо розумну політику щодо бюджету і його дефіциту.

– Про Ваш уряд кажуть, що на відміну від кабінету Тимошенко ви розбираєтеся в економіці. Тільки у вас зіпсований імідж серед правозахисних організацій. Вони критикують ваше ставлення до журналістів і неурядових організацій.

– Все це загальні слова. Я хотів би почути про конкретні приклади. Де ми погано ставимося до журналістів?

– Один журналіст зник, деяких побили, інших залякали.

– Так, пропала одна людина. Але уряд яке має до цього відношення?

– Уряд несе відповідальність за атмосферу в країні, і коли журналісти не відчувають себе в безпеці, уряд винуватий в цьому.

– Подивіться, про кого йшла мова? Про журналіста з харківської газети. Він критикував владу? Ні. Ми його не знали. На жаль. Нам шкода, що поки ми не змогли досягти такого положення, при якому люди в країні не пропадають і не зникають. Зараз, наприклад, вся Європа стежить за історією двох зниклих дівчат. Це трагедія для сім’ї і для країни. Чи означає це, що французький уряд не забезпечив умов, при яких не губляться діти? І ми не можемо забезпечити такі умови, щоб люди не страждали від злочинності. Ця людина пропала не тому, що хтось з уряду вирішив з ним так вчинити. Тому не можна говорити, що в країні переслідують журналістів.

Тимошенко з’являється у ЗМІ частіше за мене

– Щось, напевно, ви робите погано, якщо Freedom House з категорії «вільна» перемістив Україну в категорію «частково вільна»?

– Хтось відніс нашу країну до якоїсь категорії. Я звик працювати з фактами. У нашої опозиції немає можливості висловлювати свою думку в ЗМІ? Лідер опозиції з’являється на телебаченні набагато частіше від глави уряду. Це легко перевірити – ми складаємо рейтинги. Тимошенко з’являється на екрані приблизно в п’ять разів частіше, ніж я. Це факт. Я міг би звинуватити наших журналістів у тому, що у них цензура стосовно прем’єра.

– А про неї не повідомляють тільки через те, що її переслідують? США і Європейський Союз стурбовані масштабним розслідуванням відносно екс-прем’єра та її міністрів. На їхню думку, це схоже на цілеспрямовану кампанію проти опозиції.

– Давайте оперувати фактами. Ми прийняли країну зі спорожнілою державною скарбницею. Одні борги. Чому це сталося? Наприклад, взяли кредити в комерційних банках під 30%. Ви не знайдете країну, де уряд брав би такий кредит. Чому уряд закуповував цукор, а зараз ми не знаємо, куди він подівся, чому воно купувало м’ясо для ув’язнених, і це м’ясо зникло. Японія надала нам істотні фінансові кошти, які повинні були використовуватися для вирішення екологічних проблем. Ці кошти йшли на різні цілі, і ми повинні були їх повертати, коли ми опинилися при владі. Нехай американці чи німці розкажуть, що не треба нести відповідальність за бюджет, за дисципліну, що можна порушувати закони. Досить просто називатися опозицією.

– Це нормально, що Тимошенко під час слідства не може виїхати з Києва навіть на зустріч з головою Європарламенту в Брюсселі?

– Я не можу коментувати дії прокуратури. Було б не тактовно, якщо б я став оцінювати діяльність прокуратури. Вирішувати треба у відповідності до своєї компетенції.

– Але все виглядає так, ніби ви не даєте їй шансів захистити себе за кордоном.

– На свій захист вона говорить дуже багато. Але нічого конкретного. Ми ще й забезпечили їй PR, за який їй слід було б нам дякувати. Але чому вона не знає, як пояснити, чому м’ясо не потрапило у в’язниці, куди подівся цукор, де гроші на екологію? Вона ухиляється від відповідей на ці питання. У Тимошенко є всі можливості захищати себе, але не шляхом демагогії і апелювання до Європарламенту.

– Екс-міністр кабінету Тимошенко Богдан Данилишин отримав політичний притулок у Чехії. Це не означає, що Прага не вірить вашим судам?

– Напевно, це означає, що Прага не довіряє нашим судам. Мене дивує одностороннє рішення, що його переслідують з політичних причин. Їм слід було б вислухати і другу сторону. Особисто я вважаю, що пан Данилишин ніколи не був чиновником, він був ученим. Це була абсолютно не підготовлена людина, яка сяк-так підписувала документи. Можливо, він не розумів, що робить. Але раз він скасував тендери на держзакупівлі і дозволив купувати в одного виробника, ясно, що він порушував закон. Дай Бог, щоб він робив це без власної вигоди, або не розумів, що робить.

– Це Ви стверджуєте. Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг (Karel Schwarzenberg) побоюється, що ця справа може бути політичною.

– Я раджу всім іноземним дипломатам діяти у відповідності з дипломатичним статусом. Він, насамперед, вимагає невтручання у внутрішні справи. У пана Шварценберга є якісь реальні докази? Якщо так, він повинен був би їх представити.

– Українські журналісти скаржаться, що неможливо отримати доступ до документів з того часу, коли до влади прийшов Янукович. Тобто ви прийняли закон про доступ до інформації. Я, наприклад, отримаю доступ до всього, до чого захочу?

– Звичайно. Україна – відкрита країна. Якщо б Ви затрималися у нас на тиждень, ви б побачили, що наші ЗМІ критикують український уряд більше, ніж ваші – словацький.

Ми все ще хочемо в Євросоюз

– На відміну від Тимошенко Ви говорите російською. Ви вчите українську?

– Я в достатній мірі володію українською мовою. Нею я веду засідання уряду, офіційні зустрічі. Коли я хочу, щоб мене краще розуміли, коли мені треба абсолютно вільно спілкуватися і не шукати слова, я говорю російською. Я економлю час.

– Європейський Союз для Києва як і раніше пріоритет №1?

– Безумовно. Ми європейська країна. Євроінтеграція для нас мета нашої політики. Ми хочемо відповідати всім стандартам найрозвиненіших країн.

– Про Вас говорять, що Ви найбільш проросійська людина з уряду. Україна ближче до Європи чи до Росії?

– Нещодавно я був у Польщі, і мені задали приблизно те ж питання. Я розповів, що для нас важливо мати дуже хороші дружні відносини і з Польщею, і з Росією. Наша політика ні проросійська, ні прозахідна. Вона українська. Ми добре знаємо, в чому полягають наші інтереси.

– З вашого будинку дуже гарний вид на стадіон «Динамо Київ». У вас довго були проблеми з підготовкою до Чемпіонату Європи з футболу, який ви приймаєте разом з Польщею. Він пройде добре?

– Для нас важливо, щоб національна команда України виграла, тоді змагання будуть успішні (усмішка). Якщо говорити серйозно, всі заплановані об’єкти до ЄВРО 2012 знаходяться на завершальній стадії підготовки. Чемпіонат буде успішним, я в цьому не сумніваюся.

За матеріалами SME

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.