Новини України. 7 лютого. Минулого тижня група ДПЕК одержала більшість голосів у Раді Оптового ринку електроенергії (ОРЕ). Таким чином, Рінат Ахметов став першим українським бізнесменом, який буде одноосібно контролювати всі фінансові потоки енергетики і формувати нові правила роботи паливно-енергетичного сектора.

Рінат Ахметов
Ахметов зосередив в своїх руках електроенергетичний ринок України

Рада Оптового ринку електроенергії складається з десяти «голосуючих директорів», що представляють інтереси виробників і постачальників електроенергії. Забезпечивши контроль над даним органом, можна безпосередньо впливати на формування умов роботи ринку, пише в понеділок “Деловая столица”.

Проте до цих пір цього не вдавалося зробити ні одній вітчизняній бізнес-групі. На початку 2000-х більшість голосів в Раді намагалися зібрати Костянтин Григоришин і Григорій Суркіс, але розсварилися, так і не досягнувши поставленої мети. Натомість минулого тижня даний план зміг реалізувати Рінат Ахметов. Про це стало відомо за підсумками зборів учасників Оптового енергоринку, що відбулися 4 лютого, на яких був частково змінений склад «голосуючих директорів».

З Ради ОРЕ виведені представники «Прикарпаттяобленерго» Олександр Сагура, «Крименерго» Григорій Груба і «Укргідроенерго» Семен Поташник, місця яких зайняли голова Кримської ТЕЦ Сергій Вергела, гендиректор «Запоріжжяобленерго» Віктор Носулько, а також радник голови правління «Донецькобленерго» Ігор Маслов.

До недавнього часу пан Маслов був офіційним представником кіпрської офшорки DTEK Holdings Limited. Тому зараз він напевно буде синхронно голосувати з п’ятьма представниками групи ДТЕК, повноваження яких у Раді енергоринку були продовжені: Олександром Фоменко, Романом Сердюковим, Юрієм Магерою, Олександром Чмиренко, а також Борисом Лісовим.

Наявність більшості голосів у Раді (шести з десяти) дозволить Рінату Ахметову одноосібно керувати енергоринком. Новий склад «голосуючих директорів» вже довів свою дієздатність, обравши головою Ради ОРЕ вищезгаданого Бориса Лісового.

Борис Григорович працює в Донбаській паливно-енергетичній компанії з середини 2000-х років, коли змінив посаду глави київського представництва ТОВ «ЛЕО» Костянтина Григоришина на крісло радника генерального директора ТОВ «Сервіс-Інвест» Ріната Ахметова. Трохи пізніше пан Лісовий став заступником керівника департаменту з регуляторної політики ТОВ «ДТЕК», а в 2007 р. вперше був обраний до Ради енергоринку. На цьому місці він проявив свої найкращі організаторські якості. Наприклад, коли в 2008 р. новопризначений глава Мінпаливенерго Юрій Продан планував провести в Раду ОРЕ своїх представників, Борис Лісовий, на якого також була виписана довіреність голосувати від імені «Дніпрообленерго», просто не був на засіданні енергетичного Ради, тим самим не даючи можливості зібрати кворум. Ситуацію вдалося вирішити тільки через кілька місяців, коли Юрій Продан погодився залишити за Рінатом Ахметовим дві позиції в Раді.

Домігшись цього, донецький бізнесмен фактично застрахував себе від того, що «голосуючі директора» будуть встановлювати невигідні для його підприємств правила роботи ринку. Ці побоювання Ріната Леонідовича небезпідставні. Наприклад, в 2005-2006 рр.., коли пан Продан був першим заступником глави Мінпаливенерго і повністю контролював Раду, «голосуючі директора» внесли зміни в порядок обліку обсягів накопичення вугілля газової групи на ТЕС на осінньо-зимовий період 2005 – 2006 рр.. На підставі даного рішення ДП «Енергоринок» почало закуповувати електроенергію в першу чергу в ТЕС, енергоблоки яких працюють на вугіллі антрацитної групи, тоді як раніше в пріоритеті були компанії, які пропонували найменшу ціну на вироблений струм. Тоді від цієї реформи найбільше постраждало ТОВ «Східенерго», що входить у ДТЕК, яке виробляє енергію за рахунок спалювання газових вугіль.

У нинішньому складі Рада Оптового ринку електроенергії буде куди чутливіше реагувати на інтереси пана Ахметова, причому робити це можна оперативно, відзначає видання. Адже посада глави Ради дозволяє Борису Лісовому щомісячно скликати і проводити загальні збори даного органу. Але найприємніше для Ріната Леонідовича полягає в тому, що відтепер він може не тільки одноосібно переписувати правила роботи всього енергоринку, а й контролювати його фінансові потоки, що перевищують 50 млрд грн./рік. Зараз розпорядником енергетичних грошей є ДП «Енергоринок», яким керує виходець з ДТЕК Сергій Бєдіна.

Правда, в найближчій перспективі «Енергоринок» безповоротно втратить свою впливовість. Причиною тому є майбутнє реформування ринку електричної енергії, яке передбачає поступовий перехід від ринку єдиного покупця струму (цю функцію сьогодні виконує ДП «Енергоринок») до прямих договорів купівлі-продажу енергії між виробниками і споживачами. У такій схемі роботи найбільше зацікавлена саме ДТЕК, адже вона дозволяє побудувати повноцінну вертикально інтегровану групу, яка працює по ланцюжку видобуток вугілля («Комсомолець Донбасу» і «Павлоградвугілля») – виробник енергії («Східенерго», «Дніпроенерго» і «Західенерго») – дистриб’ютор («Київенерго», «Донецькобленерго», «ПЕС-Енерговугілля» і «Сервіс-Інвест»). Зрозуміло, що в таких умовах роботи ДП «Енергоринок» автоматично втратить функції розпорядника грошей ринку, а значить, і впливу на нього. Але завдяки нинішньому складу Ради ОРЕ Рінат Ахметов зможе підготуватися до лібералізації ринку на максимально вигідних для себе умовах, пише ДС.

Comments

  1. Судя по тому, что автор исказил некоторые фамилии, не осведомлён о реальных на сегодняшний должностях людей и понятия не имеет о принципах голосования в Совете ОРЭ – он не совсем в теме и скорее всего выполнял заказ кого – то из ” обиженых”. Господин Швед! Не Бедина, а Бедин, не Вергела, а Вергель. А Игорь Маслов вошел в Совет ОРЭ как член наблюдательного совета ОАО “Донецкоблэнерго”. Смешная статья. Как это Вы сюда еще тарифы на электроэнергию не прилепили – недочёт!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.