Новини культури. 22 січня. Відомий український письменник Юрій Андрухович вважає, що «донецька» влада намагається отримати контроль навіть над літературним процесом і скоро буде вимагати спалювати українські книжки.

Юрій Андрухович

Про це він сказав «ДТ. Україна», відповідаючи на питання про стратегію і тактику сучасної влади в гуманітарній політиці.

“Нинішній режим приставив до” гуманітарки” кількох сторожових псів (Табачник, Герман, Колесніченко та ін) і через їх сигнальні реакції вирішив повернути контроль навіть над літературним процесом. Після чергового сигналу сторожового пса відбувається ланцюгова реакція: люди, які навіть уявлення не мають про будь-яку українську книгу, оскільки просто не володіють достатнім словниковим запасом для її прочитання, починають масово вимагати вилучення українських книг з бібліотек і книжкових магазинів. Ще трохи – і будуть вимагати спалення “, – вважає він.

“Влада в Україні тепер “донецька”, а це значить – за походженням з регіону з найнижчим рівнем демократичних традицій і взагалі політичної культури. У той же час це така влада, яка вперше в історії незалежної України хоче панувати у всіх без винятку сферах, контролювати і “нагинати” все, не залишаючи “чужим” нічого. У попередніх режимів таких апетитів не було, тому й гуманітарна сфера розвивалася швидше автономно. Пам’ятаю, як у другій половині 1990-х Микола Рябчук саркастично дякував тодішній владі за їх повну байдужість до сучасної української літератури – завдяки цій байдужості наші письменники одержали можливість писати все, що їм заманеться, іншими словами – свободу творчості. На початку 2000-х років вищу державну нагороду, Шевченківську премію, отримували відверто антирежимних письменники – і це було свідченням того, що у нас все-таки – як це називається? – “Частково вільна” країна “, – підкреслив Андрухович.

“Випадок Марії Матіос – це таки несусвітня ганьба для країни, яка у XXI столітті намагається декларувати “європейські пріоритети”, починаєш розуміти: з головами у цій владі все набагато гірше, ніж навіть очікувалося”, – вважає він.

“І все-таки є позитив. “Увага” влади свідчить про наші досягнення. Роки свободи не пройшли даремно, і українська література стала вагомим суспільним чинником, здобувши собі багатьох прихильників і “лобістів” так само за межами України, передусім на Заході. Те, що режим береться за її пресування, є для неї великим і заслуженим компліментом “, – констатував Андрухович.

Джерело Цензор.Нет

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.