Новини культури. 1 січня. 1 січня в Україні відзначають 102-й день народження ідеолога українського націоналізму.

Степан Бандера

Сьогодні багато українців піднімуть тост не тільки за успіхи в новому році, але і в пам’ять про Степана Бандеру.

1 січня – День народження ікони українського націоналістичного руху.

Як завжди, в цей день, у багатьох містах України проходять урочисті ходи на честь дня народження лідера Організації Українських Націоналістів.

Згадаємо найзначніші події в житті Степана Бандери – історичної постаті, яка в українському суспільстві досі сприймається неоднозначно.

Дитинство: батько-політик і “Пласт”

Майбутній ідеолог націоналістичного руху народився в сім’ї священика Андрія Бандери у селі Старий Угринів 1 січня 1900.

Будинок, в якому виріс Степан, двоє його сестер і двоє братів, зберігся до наших днів – тут тепер Історико-меморіальний музей його імені.

Бандера ріс в атмосфері патріотизму і шанування українських національних традицій – його батько був не чужий політиці і одного разу навіть обирався послом до Української національної ради.

Степан навчався в українській гімназії в Стрию. У третьому класі він вступив до “Пласту” – української скаутської організації – де, очевидно, його патріотичні погляди і зміцнювалися.

Після гімназії Степан Бандера повернувся в рідне село, де займався просвітництвом, а пізніше – вступив у Вищу політехнічну школу у Львові.

Перші проблеми з законом

Закінчити Політехнічну школу він не встиг – в 1933 році його заарештували за підпільну діяльність в ОУН.

Бандера пробув у в’язниці до 1939 року: спочатку його взагалі засудили до смертної кари, але пізніше все ж замінили покарання на довічне ув’язнення.

Окупація Польщі націонал-соціалістичною Німеччиною змусила адміністрацію в’язниці, де сидів Степан Бандера, втекти і ув’язнені вийшли на волю.

У 1940 році Бандера поїхав до Риму, де одружився на українській дівчині Ярославі. За рік у подружжя народилася донька Наталя.

Він продовжив підпільну діяльність в ОУН, але в 1941 році в Кракові Бандеру знову заарештували.

Еміграція: під різними адресами і прізвищами

До 1944 року Степан пробув у таборі Заксенгаузен. Після закінчення війни він очолив ОУН-УПА і продовжив боротьбу проти радянської влади, яку почав ще з встановленням радянської влади в Західній Україні в 1939 році.

Йому доводилося керувати боротьбою дистанційно. У цей час разом із сім’єю Степан Бандера змінив безліч адрес і прізвищ.

Разом з доньками Наталією та Лесею і сином Андрієм, дружиною Ярославою Бандера жив у Берліні, Інсбруці та інших містах Німеччини та Австрії, осівши в результаті в німецькому Мюнхені з паспортом на ім’я Штефана Попеля.

КДБ наздогнало Бандеру у під’їзді

Тут 15 жовтня 1959 року в під’їзді будинку за адресою Крайтмайрштрассе, 7, Бандера і був убитий радянським агентом Богданом Сташинським. Вбивця вистрілив в лідера ОУН-УПА розчином ціаністого калію зі спеціального пістолета.

Факт вбивства Бандери на замовлення КДБ СРСР визнав у 2005 році колишній керівник спецслужби Володимир Крючков.

20 жовтня 1959 Степпана Бандеру поховали на 49 полі мюнхенського кладовища Вальдфрідгоф.

Як відомо, в Івано-Франківську створили комісію з перепоховання лідера ОУН Степана Бандери – інтелігенція Прикарпаття хоче поховати Бандеру в Україні. Внук з Канади і повний тезка свого знаменитого діда Степан Бандера-молодший виступив проти перепоховання тіла діда в Україні.

Джерело ТочкаНет

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.