31 січня. Ізраїль закликає США і країни Європи підтримати президента Єгипту Хосні Мубарака, відставки якого домагаються учасники багатотисячних демонстрацій.

Ізраїль
Ізраїль чекають проблеми у випадку падіння правління Мубарака

У конфіденційних посланнях, розісланих у вихідні, ізраїльська влада, за відомостями видання “Гаарец”, переконують своїх зарубіжних колег у тому, що “стабільність єгипетського режиму відповідає інтересам Заходу“, і тому їм варто щонайменше обмежити публічну критику Мубарака.

“Американці і європейці йдуть на поводу громадської думки і забувають про свої справжні інтереси. Навіть якщо їм є що сказати в порядку критики Мубарака, їм необхідно дати своїм друзям в регіоні відчути, що їх не кидають одних”, – цитує газета високопоставленого ізраїльського чиновника, не називаючи його імені та посади.

У Єгипті з минулого тижня проходять масові акції протесту з вимогами реформ і відставки 82-річного президента. Зіткнення, за останніми даними, забрали життя 150 осіб, чотири тисячі поранені. По всій країні запроваджено комендантську годину. Мубарак минулої п’ятниці розпустив уряд, але це не зупинило демонстрації.

Глава ізраїльського уряду Беньямін Нетаньяху заборонив своїм міністрам коментувати ситуацію в Єгипті, але сам дав зрозуміти, що інтерес Ізраїлю полягає в першу чергу в збереженні мирних відносин із сусідньою країною, заснованих на договорі від 1979 року.

“Наші зусилля спрямовані на збереження та підтримання стабільності і безпеки в регіоні. Нагадую, що мир між Ізраїлем і Єгиптом тримається більше трьох десятиліть, і наша мета полягає в тому, щоб ці відносини продовжувалися”, – сказав прем’єр-міністр на засіданні уряду.

Кемп-Девідські угоди, підписані попередником Мубарака Анваром Садатом, перетворили Єгипет з головного учасника антиізраїльської коаліцій у першого партнера єврейської держави в арабському регіоні, і на десятиліття зняли загрозу “південного фронту” і дозволили багаторазово знизити витрати на оборону.

З початку заворушень у Єгипті одна з основних тем місцевих ЗМІ – оцінка збитку, яким може обернутися для Ізраїлю падіння режиму Мубарака і прихід до влади опозиції, від якої чекають помітно більш антиізраїльської спрямованості.

“Гаарец”, зокрема, пише про загрозу зближення єгипетської влади з ісламістами сектора Газа, можливість заборони на прохід кораблів ВМС Ізраїлю через Суецький канал, згортання співробітництва в боротьбі з контрабандою зброї, можливі спроби ремілітаризувати Синайський півострів.

“Ізраїльській армії потрібна реорганізація. Адже минуло більше 20 років з тих пір, як вона готувалася до реальної загрози з боку Єгипту. За останні роки світ дозволив переорієнтувати ресурси на вирішення соціально-економічних завдань, і ніхто серйозно не опрацював сценарій, при якому єгипетські дивізії увійдуть в Синай“, – йдеться в публікації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.