Новини науки. 10 січня. Посилення глобального потепління клімату не припиниться як мінімум найближчу тисячу років навіть при повній забороні парникових викидів в атмосферу починаючи з 2100 року, і це призведе до танення льодовиків у західній частині Антарктиди до 3000 року, говориться в повідомленні канадських вчених з Університету Калгарі.

льодовик
зміни клімату не зупиняться до 3000 року

“Ми спробували змоделювати кліматичні наслідки сценарію, згідно з яким використання викопних вуглеводнів буде повністю припинено і більше не буде антропогенних викидів СО2 в атмосферу. Нам було цікаво, наскільки швидко може відбутися звернення назад поточних тенденцій в кліматі і чи можуть ці тенденції посилитися”, – сказав провідний автор публікації – професор Шон Маршалл.

Згідно з результатами модельного дослідження, проведеного співробітниками університету, Північна і Південна півкулі Землі помітно відрізняються за сприйнятливості до потепління – в Північній півкулі до кінця третього тисячоліття буде спостерігатися повільне повернення клімату до вихідних параметрів, тоді як клімат Південної півкулі буде реагувати на зміни концентрації СО2 в повітрі з великою затримкою.

У результаті такі регіони планети, як територія сучасної Канади, можуть до 3000 року в значній мірі повернутися до сучасних кліматичних параметрів, тоді як у Південній півкулі буде спостерігатися постійне наростання середньорічних температур. Це призведе, зокрема, до опустелювання 30% родючих земель північної частини Африки і потепління вод поблизу берегів Антарктиди приблизно на 5 градусів Цельсія, що неминуче викличе повне танення льодовиків західної частини цього континенту.

Такі відмінності вчені пояснюють повільним змішуванням вод північної частини Атлантичного океану з південними водами Атлантики.

“Така інерційність середніх і глибоководних течій, які впадають у південні води Атлантики, означає, що викиди СО2 в атмосферу, що мали місце в минулому сторіччі, але зараз починають приводити до підвищення температури води”, – додав Маршалл.

Вчені також продемонстрували, що подальше потепління призведе до посилення вітрів і буде супроводжуватися більш інтенсивним перемішуванням вод, а отже – і більш інтенсивним перенесенням тепла з поверхневих вод в глибинні водні маси. Тепер вчені мають більш точно визначити тимчасові рамки, протягом яких має відбутися танення льодів Західної Антарктиди.

Джерело Вести

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.