13 січня. Згідно з черговим рейтингом організації Freedom House, опублікованому в четвер, в 2010 році загальний рівень свободи у світі знову знизився, повідомляє Foreign Policy.

Віктор Янукович
Янукович нищить свободу в Україні, прикриваючись Росією

Ця тенденція спостерігається вже п’ятий рік – тобто маємо найтриваліший період зниження волі за майже 40 років існування рейтингу.

“Мабуть, найбільш шокуючим є ослаблення демократії і прав людини мало місце на південному кордоні США”, – стверджує журналіст Джошуа Ф. Кітінг, посилаючись на рейтинг.

Freedom House оцінює 194 країни і території світу за такими показниками, як рівень політичних прав і культурних свобод, розподіляє країни за трьома категоріями: “вільні”, “частково вільні” та “невільні”, нагадує автор. У нинішньому році в категорію “частково вільних” перейшли дві колишні вільні країни – Україна і Мексика, а Ефіопія і Джібуті з категорії “частково вільних” змістилися в ряд “невільних”. У цілому рейтинг 25-ти країн значно знизився і лише 11 – підвищився.

“Мабуть, головна несподіванка у списку – занепад Мексики“, – пише журнал.

Це особливий випадок: занепад свобод обумовлений не репресивною політикою влади, а їх нездатністю захистити громадян, у тому числі журналістів і окремих чиновників, від організованої злочинності, відзначає автор.

Перехід України в категорію “частково вільних” означає: якщо не вважати країн Балтії, на території колишнього СРСР не залишилося вільних країн. Оцінка Freedom House заснована не на тому, що Януковича обрали президентом, а на тому, що після його приходу до влади розпочалися гоніння на фінансовані з-за кордону неурядові організації та ЗМІ, пояснює видання.

“Зрозуміло, не можна ігнорувати внесок Росії у відхід її сусідів від демократії”, – пише журнал.

Янукович підкреслює, що не хоче сваритися з ЄС, але приступив до придушення опозиції, маргіналізації неурядових організацій та встановлення контролю над пресою, зауважив директор Freedom House Арч Паддінгтон .

“По-моєму, він так чинить, оскільки знає, що Росія його захистить”, – додав Паддінгтон.

Здатність багатих автократій – Росії, Китаю, Венесуели – заохочувати погане поводження дрібніших режимів шляхом торгівлі і обструкціонізму в ООН – це одна з головних тем доповідей Freedom House. Але в нинішньому році автори наголосили, що Бразилія, Південна Африка та Індія – країни, що бурхливо розвиваються, і мають сильну демократію – абсолютно байдужі до заохочення демократії в інших державах.

Що стосується дій адміністрації Обами, то у Freedom House вважають, що їхній вплив на рівень глобальної свободи оцінювати поки що рано. На думку виконавчого директора організації Крамера Девіда, покращилася риторика адміністрації.

“Але ось вам приклад: у відповідь на передачу Україною високозбагаченого урану Обама розповсюдив заяву за своїм підписом, але про вибори в Білорусі і вироку Ходорковському він промовчав”, – підкреслив Крамер.

“Зрозуміло, доповідь демонструє, що просування демократії адміністрацією Джорджа В. Буша теж дала не найкращі результати на Близькому Сході і в Північній Африці – регіонах, яким адміністрація Буша присвячувала більшу частину зусиль, – рівень свободи в 2010 році знизився більше всього”, – пише автор.

Крамер вважає, що адміністрація Буша марно перейшла до більш прагматичного політичному курсу.

За матеріалами Foreign Policy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.