Огляд преси. 20 січня. Візит голови КНР Ху Цзіньтао в США свідчить про прагнення китайського уряду затвердитися на світовій сцені в ролі нової наддержави і про готовність Сполучених Штатів взяти до уваги це прагнення, пише в редакційній статті іспанська El País.

Китай виходить в лідери

“Китай перетворився на головного міжнародного банкіра і, як наслідок, в вирішального гравця, що протистоїть масштабній кризі, збагнув фінансову систему після літа 2007 року. Пекін не гребує отримувати політичну вигоду з обсягу своїх резервів, прагнучи приглушити або повністю змусити замовчати критику на адресу його внутрішньої політики. І хоча Барак Обама став одним з небагатьох світових лідерів, що публічно згадав питання прав людини на переговорах з китайським керівництвом, це було швидше обережна згадка, покликана дотримати форму, а не висловити пряму критику. Обама вважає за краще робити акцент на розширенні співпраці “, – відзначає газета.

“Пекінська дипломатія, яка спирається на феноменальний військовий стрибок, здійснений набагато швидше, ніж прогнозувалося, зуміла поставити своїх основних партнерів, включаючи Обаму, перед нерозв’язною дилемою: або дивитися крізь пальці на зневагу Пекіном над правами людини, або відмовитися від співпраці з його урядом не тільки в економічній сфері, але і в таких актуальних питаннях, як поширення ядерної зброї в Ірані та Північній Кореї. Вашингтон розуміє, що Китай при Ху Цзиньтао вже не той, що був при Ден Сяопін, так що єдина світова наддержава погодилася частково поділитися своєю гегемонією, щоб повністю не втратити її”, – підкреслює редакція.

“Звичайно, хотілося б, щоб це суперництво у вищих сферах здійснювалося за допомогою угод, а не механізмів холодної війни, – зазначає видання. – Однак слід задатися питанням про межі таких переговорів, де одну зі сторін представляє уряд, який тримається на відсутності корінних свобод у громадян”.

Джерело El Pais

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.