Новини України. 24 грудня. Саркофаг для реактора планують побудувати до 2015 року, проте ще й досі невідомо хто буде все це фінансувати, а коштує це 2 млн євро.

Вартість проекту нового саркофагу складає 2 млн євро, проте хто буде це оплачувати невідомо

Коли 26 квітня 1986 року вибухнув реактор № 4 Чорнобильської АЕС, Україна була частиною Радянського Союзу. Сьогодні це незалежна країна, чиї відносини з Москвою часом можна назвати напруженими. Одним з предметів суперечки залишився Чорнобильський реактор, який був на швидку руку запечатаний в бетон і свинець після вибуху..

Чорнобиль увійшов в історію як найбільш жахлива катастрофа ядерного століття, і руїнам потрібна нова захисна конструкція, тому що старий саркофаг пропускає в атмосферу радіацію. Очікується, що вартість проекту складе близько 2 мільярдів євро (2,6 мільярда доларів). На даний момент як і раніше не вистачає 740 млн євро. На сьогоднішній день Росія, якої в певних ситуаціях подобається вважати себе спадкоємицею величезної радянської імперії, мало чим пожертвувала, щоб захистити всіх від української витоку.

Новий металевий щит буде нагадувати ангар для літаків довжиною 150 метрів – він повинен бути поставлений над руїнами і приховати їх приблизно на сто років. Покриття також дозволить фахівцям в цей проміжок часу повністю розібрати реактор.

Чорнобиль перестане існувати”, – так описав цей проект в 2007 році голова французької компанії Vinci Ів-Тібо де Сільгі. У тому році консорціум французьких і німецьких компаній Novarka, що працює в сфері атомної енергетики, виграв тендер на будівництво саркофага.

Ліквідація старих витоків

Старий, зведений навколо реактора саркофаг почав руйнуватися в 1990-х роках, і сьогодні він пропускає воду, коли в околицях йде дощ. Консорціум Novarka хоче побудувати водонепроникний контейнер, який не дозволить воді потрапляти в активну зону реактора.

Коли будівництво буде закінчено, можливо, до 2015 року, очікується, що саркофаг стане найбільшою пересувною спорудою в світі. З 2007 року вартість будівництва зросла. Спочатку бюджет планувався на рівні 380 мільйонів євро, проте сильно виріс з-за більш жорстких вимог безпеки, кажуть українські чиновники.

Фінансування будівництва велося спільно ЄС та країнами “великої вісімки”. Росія належить до другої групи, але на даний момент пообіцяла лише 1% від остаточної вартості – 23 мільйони євро. Приблизно половину обіцяного фінансування йде від європейських урядів або з Брюсселя, і президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу піднімав це делікатне питання на недавньому саміті ЄС-Росія.

Москва набагато більш щедро виділяє кошти на фінансування інших проектів атомної енергетики. В одному лише 2010 році вона витратила 1,7 мільярда доларів на будівництво атомних електростанцій. До 2020 року в Росії повинні увійти в дію більше десяти нових реакторів. Державний концерн “Росатом” будує або планує побудувати інші нові АЕС в сусідніх країнах, таких як Індія і Китай.

Тим часом українцям, які пережили чорнобильську катастрофу, Кремль виплачує лише 50 євро на місяць.

Джерело Подробиці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.