Новини України. 14 грудня. Служба безпеки України не допустить витоку секретної інформації, як це відбулося в США, коли документи, що зберігалися під грифом «таємно», були оприлюднені на сайті WikiLeaks.

WikiLeaks
Україні WikiLeaks не страшний

Про це заявив колишній начальник Департаменту захисту державної таємниці СБУ Іван Божко.

«Я переконаний, що в 2003 році для України була створена одна з кращих систем зберігання секретів у світі. Щоб отримати право працювати з документами, які стосуються державної таємниці, СБУ ретельно перевіряє рівень захисту такої інформації на підприємствах, в міністерствах і відомствах. Співробітники спеціального підрозділу СБУ з цією метою працюють і в адміністрації президента, і в Кабміні».

Хоча, незважаючи на хороший захист, «факти розголошення або втрати окремих секретних документів є», тому що «Завжди знаходяться порушники правил, хтось надходить так по халатності та безпечності», додав він, при цьому висловивши впевненість у тому, що «якщо навіть відбудеться спланована акція іноземних спецслужб з проникнення в державні таємниці, будь-якого шпигуна контррозвідники спіймають за руку достатньо швидко» – відповів Божко на питання, чи може в Україну відбутися «дірка» у системі захисту державних секретів, як це трапилося в США.

За словами Божко, до держтаємниці в Україні мають допуск близько 300 тисяч чоловік, серед них «і міністри, і фахівці – всі ті, кому таємниці потрібні для виконання їхніх службових завдань», а також прибиральниці, які трудяться в приміщеннях, де ведуться закриті роботи або зберігаються секретні документи.

«На перший погляд – виглядає як непорозуміння. Але це зроблено саме для попередження витоку інформації. Адже прибиральниця, протираючи стіл у кабінеті міністра або директора оборонного підприємства, може випадково натрапити на папери з грифом «таємно», прочитати їх. Наявність допуску у неї гарантує, що вона не поділиться секретом з сусідкою, так як буде розуміти, що «наговорить» на кримінальний термін», – сказав він.

Для того, щоб отримати допуск до держтаємниці, за його словами, «необхідно пройти перевірку СБУ, відповісти при оформленні документів на низку дуже допитливих і каверзних питань».

«Це так звана анкета на чесність, адже за законом у разі надання СБУ недостовірних відомостей особі буде відмовлено в отриманні допуску», – пояснив він.

Дії майора Мельниченка, «який за законом мав охороняти державні таємниці, а замість того розголосив їх», колишній представник СБУ охарактеризував «однозначно як розголошення держтаємниці».

“Адже в плівках Мельниченка, а я знаю їх зміст, є не просто секретна, а цілком таємна і особливо важлива інформація… Не можна було закривати кримінальну справу відносно Мельниченка, як зробив один з керівників Генпрокуратури. І ось вже 10 років майора охороняє СБУ – від кого і в зв’язку з чим, не зрозуміло. А між іншим, цілодобова охорона обходиться дуже дорого ($200 на добу – прим. ред.). І це при тому, що Мельниченко завдав державі суттєвий збиток! Такий же, по суті, як зараз завдає США творець сайту WikiLeaks Джуліан Ассанж“, – сказав він.

Божко пояснив, яким чином СБУ допустила витік інформації: «До того як були записані «касети Мельниченка», на кожному державному режимному об’єкті, в тому числі і в адміністрації президента, оперативний захист секретів здійснювали співробітники СБУ, контррозвідники. Але хтось з високих посадових осіб в той час звільнив СБУ від цієї функції в АП і переклав це завдання на Держслужбу охорони, в якій і працював Мельниченко».

За його словами, «українців, які займалися шпигунською діяльністю або вчинили державну зраду, одиниці».

У той же час Божко спростував припущення, що «Україна просто не представляє інтересу для іноземних розвідок».

«Представляє – і ще й як, – заявив він, – У нас серйозні підприємства в оборонній промисловості, науково-дослідні інститути і КБ, які розробляють нові технології в танкобудуванні, літакобудуванні та інших сферах. Завжди в усі часи іншій державі хочеться знати більше про партнера. Для того й існують розвідки. Але я стверджую, що будь-яку спробу вкрасти наші секрети легко виявити і відстежити».

«Це я говорю для тих, у кого раптом з’явиться спокуса», – додав екс-начальник Департаменту по захисту державної таємниці СБУ.

Додамо, раніше повідомлялося, що американська юстиція має намір пред’явити засновнику WikiLeaks Джуліану Ассандж звинувачення в порушенні закону США про шпигунство. Підставою для цих звинувачень є публікація секретної листування американського держдепартаменту, організована WikiLeaks на своєму сайті і в пресі.

Нагадаємо, в числі перехоплених WikiLeaks телеграм дипломатичного відомства США є документи, що стосуються України – зокрема пропозиції щодо реформ, які потрібно провести в країні.

3 грудня WikiLeaks опублікував донесення посла США в Україні Джона Теффта, написаний після зустрічі дипломата з екс-президентом країни Леонідом Кучмою, згідно з яким були озвучені умови передачі Севастополя Росії.

6 грудня заступник голови парламентського Комітету з питань закордонних справ Леонід Кожара заявив, що ходив «на сповідь» у посольство США.

7 грудня був заарештований засновник сайту WikiLeaks Джуліан Ассанж.

8 грудня Заступник глави адміністрації президента Ганна Герман назвала тих, кому в Україні варто боятися WikiLeaks.

У свою чергу лідер БЮТ, колишній прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко впевнена, що при оприлюдненні матеріалів сайтом Wikileaks не може з’явитися інформація, яка могла б її скомпрометувати.

У публікаціях Wikileaks, серед інших, йдеться про те, що екс-глава МВС Юрій Луценко отримав наказ заарештувати соратників Юлії Тимошенко Олександра Турчинова та Андрія Кожем’якіна за те, що вони намагалися приховати зв’язок Тимошенко з кримінальним бізнесменом Семеном Могилевичем. Про це колишній міністр розповів послу США в Україні.

Джерело Дзеркало тижня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.