Огляд преси. 19 грудня. Туреччина була готова напасти на росію в серпні 2008 року – Вікілікс.

Туреччина, референдум, мітинг
Туреччина була готова до війни з Росією у серпні 2008 року

Про це пише Eurasia Review.

На початку минулого тижня на англомовному вірменському новинному сайті з’явилася маленька стаття під заголовком, потенційно здатним змінити світ: «Wikileaks: Туреччина була готова воювати проти Росії в серпні 2008 року» («Wikileaks: Turkey was ready to launch military operations against Russia in 2008» ).

Згідно з цим матеріалом, під час війни 2008 року турецьке керівництво поінформувало своїх російських колег про те, що подальше поглиблення російських військ на територію Грузії – особливо в історично пов’язану з Туреччиною і населену мусульманами Аджарію – зустріне військова відсіч з боку сусідньої з Грузією Турецької республіки. Зрозуміло, Грузія, географічно знаходиться на перетині сфер впливу цих трьох древніх сверхцивилизаций.

«Згідно з документами [Wikileaks], – повідомляє опублікована 7 грудня ресурсом News.Am стаття, – турецька делегація заявила Медведєву, що, якщо Росія буде вести військові операції ближче 100-кілометрової зони від території Туреччини, турецька сторона, як член НАТО, мала б право і навіть ставала зобов’язаною включити свої підрозділи у військові дії і захистити території сусідніх країн-членів альянсу держав».

Якщо це правда, це – сенсаційна новина, тому що в останні роки відносини між Москвою і Анкарою при помірних ісламістах з ПСР зовні тільки поліпшувалися, незважаючи на споконвічне історичне суперництво між двома країнами. Подібні дії Туреччини показували б, що «неоосманська» ідеологія міцно вкоренилася в країні в коридорах влади, і що турецька влада дивляться на Грузію як на важливий елемент створюваної Туреччиною регіональної структури.

Туреччина – член НАТО і перспективний претендент на лідерство в Центральній Євразії. У неї є велика і відмінно озброєна армія, що відповідає стандартам Північноатлантичного альянсу. Хоча вона не входить до числа ядерних держав, її неядерні сили добре навчені і можуть виявитися не по зубах відомим своєю недисциплінованістю збройним силам Росії на Кавказі, в яких непропорційно велику роль відіграють ополченці і призовники. Туреччина, крім того, може швидше задіяти велику кількість військ, оскільки Росії доводиться стежити за набагато довшими кордонами, а її потенційні гарячі точки, число яких дедалі зростає, вимагають надійних гарнізонів.

При цьому ситуація навколо серпневої війни між Росією і Грузією 2008 року і геополітичний клімат у регіоні в цілому були досить вибухонебезпечні навіть без такої змінної, як військова конфронтація турецької армії з вторгшимися російськими військами. З багатьох причин збройний конфлікт між Туреччиною і Росією став би сильним ударом для регіональної та євразійської безпеки і міг би спровокувати початок великої трансконтинентальної війни за участю інших великих держав і НАТО.

Однак з-за величезної кількості опублікованих Wikileaks документів, а також через те, що вони публікувалися порціями, відрізнити дійсно існуючі документи від явних містифікацій буває важко. Гарним прикладом цього була історія з телеграмою про підтримку Америкою грузинської позиції під час серпневої війни, яка з’явилася в грузинських ЗМІ до публікації Wikileaks або співпрацючими з проектом західними медіа-організаціями.

Тому, що обговорювана телеграма, мабуть, відсутня в доступних на даний момент базах даних, мені здалося важливим простежити джерело новини. В англійській статті News.Am стоїть посилання на російськомовний агрегатор контенту Vlasti.Net, який у свою чергу посилається на російськомовний сайт VVNews.Info, який вказує у якості джерела сайт Apsny.Ge. Тут слід обривається – більше посилань немає. Текст на всіх трьох сайтах практично ідентичний.

Це полювання за примарами, як і ще кілька зроблених мною спроб пошуку, демонструє, що в інтернеті, мабуть, немає надійних джерел, які доводять істинність цих сенсаційних тверджень. У той же час, жодна із сторін їх публічно не спростувала – хоча, зрозуміло, можливо, що такі спростування потрібно шукати на турецько-або вірменомовних сайтах або в якому-небудь дальньому кутку російськомовного інтернету. Замість цього, російськомовний інтернет затоплюють різні мало відрізняючіся один від одного варіанти цієї статті, багато з яких містять посилання один на одного як на джерело інформації, незважаючи на очевидну неспроможність такого підходу.

Втім, одна з таких статей, розміщена на Newsland.Ru, але передрукована з Regnum.Ru, посилається не на російський сайт, а на український – на російськомовний портал Zavtra.com.ru. На жаль, цей слід також ні куди не веде. Навіть якщо цей сайт послужив першоджерелом новини, посилань на вихідну телеграму на ньому немає, як і жодних доказів істинності заяв про російсько-турецьку війну, що мало не вибухнула.

При цьому на порталі Zavtra, як і на багатьох інших (але не на всіх) сайтах, була присутня передбачувана цитата грузинського міністра внутрішніх справ Вано Меравішвілі, яку він нібито сказав в березні 2009 року в інтерв’ю «інформаційному агентству ПірWелі», що по-грузинськи значить «перший »(мова, ймовірно, про грузинському телеканалі або про один з численних видань, сайтів і агрегаторів новин зі схожими назвами).

«Туреччина була готова під час російсько-грузинської війни ввести до Аджарії свої збройні сили, якщо грузинська влада не змогли б забезпечити безпеку регіону», – нібито сказав у цьому інтерв’ю Мерабішвілі. Пошук в ЗМІ грузинською і російською мовами поки не підтвердив ні точність цієї цитати, ні навіть саме її існування.

Головна проблема в тому, що, незважаючи на очевидну відсутність надійних доказів, завжди залишається цілком можливим, що телеграма, на яку посилаються всі ці сайти, дійсно існує. Якщо це так, це означає, що геополітичний баланс регіону, давно почав зміщуватися, змінився набагато більше, ніж могли б припустити більшість аналітиків, і що між Анкарою і Тбілісі міцно встановилися відносини патрона і клієнта.

Однак що якщо це не так? Неймовірне поширення цієї чутки – а поки не отримано повноцінного підтвердження, новина залишається саме слухом-саме по собі може щось означати. Зокрема, це може означати, що російськомовні ЗМІ систематично (можливо, несвідомо, а, можливо, цілком усвідомлено) пропагують ідею про можливість або навіть неминучості конфлікту між Росією і Туреччиною. Туреччина, давня південна суперниця Росії, залишається зараз єдиною регіональною державою, яка володіє горизонтом розвитку здатним серйозно кинути виклик російській гегемонії у Євразії та Середньої Азії. Російським ЗМІ, значна частина яких як і раніше тісно співпрацює з органами державної влади, не звикати з волі держави розпалювати (або остуджувати) неприязнь до сусідів. Це стандартна практика для багатьох автократичних і авторитарних режимів, включаючи до певної (втім, набагато меншою) ступені і Грузію, притому, що в ній, безумовно, більше прозорості і плюралізму.

У такому випадку, статті про загрозу війни між Туреччиною і Росією – це вкрай важливий сигнал, незалежно від того, існує чи ні вихідна телеграма. Якщо вона існує, це означає, що Туреччина включила Грузію і, особливо, автономну Аджарію, над якою Анкара формально зберігає якусь тінь контролю за Карсським договором 1921 року-в свою регіональну систему в якості однієї з її невід’ємних частин. Однак, якщо такої телеграми не існує, то, яке поширення ця новина отримала серед стовпів російських інтернет-ЗМІ, а також у менш популярних виданнях, може означати, що певні кола в російському уряді вважають Туреччину неминучим ворогом Росії, до боротьби з яким потрібно готуватися .

У будь-якому випадку, поява цієї короткої статті з ненадійними джерелами може виявитися несподівано важливим свідченням зміни віянь в і без того нестійкому регіоні. За цією темою слід ретельно стежити як за барометром, який показує, якою може в найближчі роки стати обстановка.

Джерело Eurasia Review

Comments

  1. Кляте НАТО здало Грузію з патрохами. А “мало не напали” те саме, що у рибаків “мало не зловив”. То все бла-бла.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.