Євро-2012
Україна нічого не заробить на Євро-2012

3 листопада. «Євро 2012» – проект двох країн, але підходи до його втілення в Україні та Польщі різні. У Варшаві розглядають чемпіонат насамперед як бізнес-проект, де держава лише один з учасників процесу. В Україні ж усе навпаки.

В Україні всім процесом займається державна структура – Національне агентство з підготовки до Євро-2012. Така структура, на жаль, не уповноважена розраховувати окупність довгострокових проектів і їх прибутковість. У цьому і полягає основна проблема, сказала в інтерв’ю Deutsche Welle заступник голови правління Комітету громадського контролю “Євро-2012” Тетяна Тимошенко.

Фактично в України немає бізнес-плану.

«У всьому світі замовником таких проектів, як чемпіонати, або Євробачення виступає бізнес, – розповідає Тимошенко. – Вони є вигідними для бізнесу, який бере на себе цей потік. Але у нас влада вважає, що це державний проект, проект міст, що приймають. Держава взяла на себе роль керівника процесом і чекає, що хтось до нього прийде, і щось запропонує».

З таким підходом, зауважує експерт, Україна тільки витрачає, але не заробляє, і точно заробляє УЄФА. Підрахувати скільки Україна може отримати в короткостроковій перспективі, скажімо від уболівальників-туристів, теж складно, говорить Тетяна Тимошенко. Бо немає стійкої цифри по кількості туристів – вона коливається від півмільйона до мільйона людей. Якщо взяти, приміром, 700 тисяч і помножити на 300-400 доларів, як приблизну суму витрат європейського вболівальника, то результат в максимум 280 мільйонів доларів не можна порівняти з витратами країни.

Перебуваючи днями у Львові, віце-прем’єр-міністр Борис Колесніков сказав, що держава планує вкласти до 4,5 мільярдів доларів в дорожню, авіаційну і спортивну інфраструктури. Причому, чиновник розуміє, що проект державі не окупиться. Згідно з держпрограмою підготовки до чемпіонату, витрати складуть більше 65 мільярдів гривень.

Україна розраховує на побічний ефект: на підготовку інфраструктури, якість персоналу, на роботу для молодих українців, на дороги і стадіони, які створять мультиплікаційний ефект на розвиток країни. Але будь-які наступні змагання будуть для України прибутковими за рахунок існуючої інфраструктури до “Євро 2012″», – прогнозує Колесніков.

На швидкі прибутки від чемпіонату не розраховує і польський міністр економіки Вальдемар Павляк. Він швидше розцінює чемпіонат як можливість зацікавленості великими інвесторами, компаніями світового рівня. Втім, польські організатори вже підрахували, що прибуток від “Євро-2012” досягне 9 мільярдів доларів за рахунок туризму та інвестицій, а негайний прибуток по закінченню матчів – близько 300 мільйонів доларів.

Тут варто згадати Росію, яка, готуючись до проведення зимової Олімпіади-2014, “вже встигла провести п’ять інвестиційних форумів у Сочі. Польща щорічно проводить такі форуми, і має непогані результати, каже Тимошенко. Зате в Україні банк інвестиційних пропозицій, як це є в світі, – не сформований. Немає і єдиної електронної бази даних проектів.

Та й крім Львова, інші українські міста пропонують занадто мало, щоб затримати туриста ще на кілька днів або тижнів. А запропоновані туристичні маршрути, як правило, не орієнтовані на пересічного європейського вболівальника.

Джерело Німецька хвиля, Денги.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.