23 листопада. Литва – рекордсмен світу за кількістю самогубств, відзначає журналіст Катрін Кальвай на сторінках Süddeutsche Zeitung.

самогубство, шнур, петля
Політика впливає на кількість самогубств

Самогубства в Литві відбуваються в чотири рази частіше, ніж у Німеччині, а в селі Купішкіс, де проживають близько 8000 чоловік, навіть в шість разів. Ніхто в країні не наважується дати однозначну відповідь, у чому причина сумних рекордів, хоча спроби вже робляться.

Поряд з молодою країною ЄС, яка жадає модернізації, є й інша Литва, сільська і безнадійно бідна, позбавлена своїх колишніх коренів. Хто може – біжить в місто, хто залишається – спивається від безвиході. За словами вченого Они Давідонене, “80% самогубств в Литві обумовлені алкоголем“. Для боротьби з проблемою сил при владі майже не залишається; пріоритет уряду – це подолання фінансової кризи і боротьба з 20-процентним рівнем безробіття.

Зате близько до серця приймає проблему литовська рок-зірка номер один і національний герой Андріус Мамонтовас. Де тільки можливо, він виступає перед публікою з розповідями про те, як допомогти людині, яка тільки заговорила про самогубство, і пропагує свій проект гарячої лінії, створений разом із психологами, розповідає газета. Гаряча лінія працює 24 години на добу, сім днів на тиждень. Тільки з Вільнюса на неї надходить близько 100 тисяч дзвінків на рік, а по країні в цілому – 2 мільйони.

Однак причина самогубств – це не тільки пияцтво і бідність, які існують у всьому світі, вважають литовські вчені і піднімають у зв’язку з цим тему історичної спадщини, наводячи в підтвердження своїх слів статистичні дані. Перша десятка країн з найвищим рівнем самогубств – це в основному країни колишнього Східного блоку.

Видання наводить дані про статистику самогубств серед литовських чоловіків за кілька останніх десятиліть. Перед Другою світовою війною їх було мало, потім крива різко пішла вгору разом з приходом німців. Новий сплеск припав на період після анексії Литви Радянським Союзом. Після смерті Сталіна число самогубств ненадовго знизилося – тоді в повітрі витало передчуття свободи, але потім воно знову стало рости аж до середини вісімдесятих років, знизившись з початком перебудови і набуттям країною незалежності. Після чого почалося нове зростання, і лише з 2004 року, року вступу до ЄС, крива повільно поповзла вниз.

Суїцид як відображення політики – дивна, здавалося б, історія, резюмує Кальвайт.

Джерело Süddeutsche Zeitung

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.