28 листопада. Ролі олігархів у визначенні української політики присвячена стаття, яку публікує німецької Frankfurter Allgemeine. Її автор Конрад Шуллер стверджує, що “Україна – це одна з тих країн, де політика служить фасадом для більш важливих процесів, а влада належить президенту і уряду лише частково”.

Ринат Ахметов Дмитро Фірташ
Сталевий барон проти торговця газом

Їм доводиться ділити її з олігархами, “які після розвалу Радянського Союзу створили не тільки економічні імперії, а й власні партії“. Українська політика – “завжди результат відносин цих меценатів – і незалежність політиків полягає в тому, щоб протиставляти їх один одному”.

Шуллер пояснює свою думку в такий спосіб: президент Віктор Янукович походить з “донецького клану”, на чолі якого стоїть сталевий барон Рінат Ахметов, найбагатший громадянин України, який багато в чому сприяв політичній кар’єрі Януковича. Однак з недавнього часу “домінуюче становище Ахметова наражається на небезпеку”, оскільки в Януковича з’явився новий спонсор – “газове лобі” навколо Дмитра Фірташа, який разом із російським “Газпромом” вважається основним власником компанії RosUkrEnergo, зареєстрованої в Швейцарії.

Видання нагадує, що RosUkrEnergo була створена після російсько-українського конфлікту 2006 року президентами обох країн “для вилучення прибутку” від двосторонньої торгівлі газом. Проте на початку 2009 року зусиллями тодішнього українського уряду на чолі з Юлією Тимошенко компанія позбулася своїх привілеїв. Подейкують, що метою Тимошенко було перекрити фінансові джерела її ворогів.

Однак після перемоги Януковича і відставки Тимошенко Фірташ повернувся, повідомляє видання. Більш того, Стокгольмський арбітражний суд підтримав його позов і зобов’язав державний український “Нафтогаз” відшкодувати RosUkrEnergo збиток, понесений компанією внаслідок відсторонення її від справ.

Зараз українська опозиція стверджує, що даний процес був затіяний “людьми президента”. Іншими словами: “Нафтогаз”, підконтрольний уряду, “поганим веденням справи навмисно обумовив свою поразку” в Стокгольмському суді, а держава була пограбована заради збагачення передбачуваного мецената Януковича, Фірташа“.

Доказом тому в очах Шуллера служать “тісні зв’язки між Фірташем і Януковичем”. Видання посилається на думку Юлії Тимошенко, яка стверджує, що через Фірташа в прибутках RosUkrEnergo бере участь і сам Янукович.

Тим не менш, йдеться далі в статті, далеко не всі згодні з тим, що Фірташ займе місце Ахметова як першого з українських олігархів. Керівництво держави прагне обмежити вплив Фірташа, оскільки бачить у ньому й у RosUkrEnergo “інструмент впливу російського прем’єр-міністра Путіна”. Очевидно, робить висновок видання, інтереси Януковича після приходу до влади змінилися.

За матеріалами Frankfurter Allgemeine

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.