Ходорковський
Ходорковський заарештований в країні, яка сьогодні топиться в болоті

1 листопада. Підсудний Ходорковський – винний “мимоволі”, пише Андре Глюксман в статті, надрукованій у газеті Corriere della Sera.

“З останніми обвинувальними промовами прокурора і останніми виступами захисту, процес над “злочинцем” Михайлом Ходорковським і його “спільником” Платоном Лебедєвим наближається до завершення. Вирок буде оголошено через місяць, або два, або три … час, необхідний для кремлівської влади для прийняття рішення. Але росіян не обдуриш: вони знають, що вердикт сфабриковано в “коридорах влади”. Колишній власник нафтової компанії ЮКОС, якого надумано звинувачують в тому, що в період з 1998 по 2003 рік він таємно і наперекір всім “вкрав” 20% від усього російського виробництва нафти, винен. Винен не по своїй волі”, – пише видання.

“Касьянов, Христенко і Греф – всі троє виступали в суді, заявивши, що крадіжка такого величезного масштабу – вигадана і що в будь-якому випадку її не можна було б приховати. І кожен задається питанням: чому не можна було, після того як компанія була розвалена і весело поділена між друзями Кремля, олігарха, обібраного, обкраденого, несправедливо засудженого на сім років в’язниці в Сибіру, не звільнити або не відправити у вигнання. Таке рішення могло б заспокоїти і іноземних інвесторів … Але вся справа в тому, що справжня вина Михайла Ходорковського набагато важча: він мав рацію, на відміну від Володимира Путіна”, – пише Андре Глюксман.

“Росія, економіка якої зараховуються до тих, що розвиваються, виглядає досить непривабливо. В останні три роки іноземних інвестицій стало в п’ять разів менше, ніж отримує Бразилія. Крім того, за даними Transparency International, Росія опустилася на 154-е місце в списку “менш корумпованих країн” і опинилася поруч з Таджикистаном і Папуа-Новою Гвінеєю. Спробуйте довірити їй свої гроші! На тлі численних фактів вимагання та загадкових вбивств ділова атмосфера продовжує виглядати гнітюче: за такою безмежною корупцією ховається “загроза страшніша за ядерну”, стверджує Ходорковський, який ще 10 років тому запропонував Росії проект, який передбачав одночасну модернізацію і демократизацію, а також звільнення від політико-економічних мафій. І він платить сьогодні за своє надто явне обурення щодо місцевих способів управління і заняття бізнесом”, – відзначає автор статті.

Ще недавно плани Михайла Ходорковського могли здатися передчасними, якщо не утопічними. Але сьогодні вітер змінився, і стає очевидним, що головна небезпека – це Путін з обтяжуючими підсумками його діяльності. Мова, перш за все, йде про економічне фіаско: величезні доходи від продажу нафти і газу не були спрямовані на розвиток промисловості та сільського господарства. Світова криза завдала найсильніший удар по суспільству, що переживає занепад. Президент Медведєв публічно нарікає, що він очолює гігантський, вражений паралічем “нафтовий емірат”. Чия ж це вина? У другу чергу, це стратегічне фіаско: жорстока війна, розпочата в 2000 році Путіним на Північному Кавказі, не завершена, нестабільність досягла сусідніх з Чечнею республік. Нарешті, непередбачені дипломатичні невдачі: Грузія, Білорусь. Нафтовим царям залишається лише шкодити і постійно шантажувати відключенням енергії, пише автор статті.

“Катастрофічний демографічний спад, алкоголізм, туберкульоз та СНІД, безробіття і проституція, наркотики і загальне невдоволення, яке відчувається за межами столиці. Пожежі літа 2010 року стали свідченням хаосу в країні. Незважаючи на гучні заяви, які роблять корумповані особи і невтомно повторюють наївні люди, Путін не відновив престиж Росії, він, по суті, відновив застій і “юридичний нігілізм”. Росія загрузла в корупції, але залишається країною, культура якої, незважаючи на царизм, висвітлювала всю Європу аж до 1914 року.” Інша “Росія, Достоєвського і Чехова, Сахарова і Солженіцина, Анни та Наталки (Політковської й Естемірової. – ред.), не вмерла, нездоланний опір Ходорковського є доказом цього. Він міг би втекти, але вирішив залишитися і протистояти цій “корумпованій вертикалі”, – пише Андре Глюксман.

Джерело Corriere della Sera

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.