12 листопада. “Зачаровані або повалені в жах, Росія і весь світ чекають рішення у новій справі Михайла Ходорковського”, чия доля “тепер знаходиться в руках судді Віктора Данілкіна”. Він повинен почати оголошення свого вердикту 15 грудня, нагадує Business Week.

ЮКОС
Справа ЮКОСа може стати вирішальною у розвитку Росії

Автор публікації Джуліан Риммер прогнозує, які наслідки для Росії буде мати те чи інше рішення у цій “резонансній справі”.

Ходорковський став “ключовою фігурою ліберального інакомислення в Росії і критично налаштованої опозиції за кордоном”. Урядові чиновники роблять все можливе, щоб від нього позбавитися, але в будь-якому випадку він “не піде тихо”.

“Якщо Ходорковського звільнять, малоймовірно, що він буде зберігати радіомовчання. Якщо, як прогнозує Ходорковський у своєму останньому слові перед судом, його засудять ще до шести років, … він стане символом чогось дуже тривожного в сьогоднішній Росії”.

У зв’язку з цим Росія може пережити “своєрідний ефект Мандели”. На перший погляд порівняння Ходорковського з Манделою може здатися “натяжкою”, визнає Риммер, адже “Мандела боровся за звільнення від расистського уряду”, а екс-глава ЮКОСа “працював здебільшого над особистим збагаченням і навряд чи сприймається як квітка свободи”. Ці два випадки об’єднує те, що і там, і там йдеться про “вирішальні моменти у розвитку двох держав, які з усіх сил намагаються перейняти демократію і принцип верховенства закону”.

Як видно з реакції російського прем’єр-міністра Володимира Путіна, коли йому ставлять питання про справу Ходорковського, опальний олігарх доставляє йому “неприємності”. Оскільки “у російських лідерів більше немає можливості знищити людину в Сибіру“, їм доведеться враховувати, що черговий обвинувальний вирок “без сумніву, підніме авторитет Ходорковського, а сам він може придбати “ореол мученика“.

Тим часом справа Ходорковського є “політичним барометром”, за яким пильно стежать зарубіжні інвестори. Крім того, обвинувальний вердикт може поставити під удар російську програму модернізації і “спроби Медведєва поліпшити імідж Росії“. Обурення з приводу нового тюремного терміну зробить вплив і на президентські вибори 2012 року, а також може нашкодити заявці Росії на проведення Чемпіонату світу з футболу в 2018 році. При цьому “останнім часом з’явилися ознаки, що … російське керівництво усвідомило важливість зв’язків з міжнародною громадськістю”.

На закінчення Риммер пише: “Найпомітнішій жертві небажання Путіна терпіти інакомислення належить або довгий шлях до свободи, або довгий шлях назад в Сибір. Це довгий шлях куди-небудь”.

За матеріалами Business Week

Business Week

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.