Європа як ніколи близька до Росії

20 жовтня. Сьогодні склалися умови для більш тісної співпраці та стратегічного діалогу між Європою і Москвою, пишуть ЗМІ, коментуючи початок тристоронніх переговорів між Німеччиною, Францією та Росією на узбережжі Нормандії.

“Париж, Берлін і Москва разом непогано виглядають в ролі стовпів безпеки континенту”, але залучити колишнього ворога по холодній війні до оборонної стратегії НАТО не так просто.

“У французького президента Ніколя Саркозі і канцлера Німеччини Ангели Меркель є багаторічні розбіжності, але, схоже, в одному питанні вони солідарні: якщо Європа хоче зберегти значимість на міжнародній арені і підтримати мир на своєму задньому дворі, їй потрібна Росія”, – пише The New York Times. У понеділок, коли французький і німецький лідери почали дводенні переговори з російським колегою, дипломати та іноземні політичні спостерігачі заявили, що нині, схоже, склалися умови для більш тісного стратегічного діалогу між Європою і Москвою.

Французькі дипломати підкреслили, що зусилля Вашингтона щодо “перезавантаження” відносин з Росією частково усунули тертя між Росією і Заходом, а німецькі дипломати вказали на пом’якшення деяких колишніх держав-сателітів Радянського Союзу по відношенню до Москви за останні місяці.

“Всі зірки збіглися, – стверджує Марк Леонард з Європейської ради з міжнародних відносин. – Всього три роки тому у нас були майже непереборні розбіжності між кількома державами-членами ЄС і Росією. Тепер це не так.” Перезавантаження “президента Обами привела до переоцінки в Польщі і в Прибалтиці “.

Президент-реформатор Дмитро Медведєв за два роки змінив стиль Кремля настільки, що світ майже забув про жорсткі манери Володимира Путіна, стверджує Ouest-France, і одна з причин – криза: “Світ вже не той, що раніше, і Росія теж не та” . Москва, яка б вимагала в іноземних інвестиціях і партнерах, повернулася, в першу чергу, до Берліна і Парижа. Кремль має намір активно брати участь у формуванні нового балансу сил у Європі – як в економічному і політичному, так і в стратегічному і військовому плані, пише автор статті.

“На географічній карті Париж, Берлін і Москва разом непогано виглядають в ролі стовпів безпеки континенту”, однак на ділі дуже складно зчленований чіткий атлантичний вибір більшості європейців і залучення Росії в проблеми безпеки Європи, яку ще належить конкретизувати, зокрема на майбутньому саміті НАТО в Лісабоні. Оглядач зазначає, що Франція ставиться до проекту ПРО в Європі насторожено, а деяких її партнерів по НАТО турбують російсько-французькі переговори про продаж вертольотоносців Mistral.

“Франція, яка чіпко тримається за свої сили стримування, хоче примирити атлантичну прихильність і спроби підтримати європейські прагнення Росії. Цього хочуть багато, але досягти цього непросто. У будь-якому випадку, французькі зусилля дуже високо цінують у Москві”, – резюмує видання.

Зустріч Саркозі, Меркель і Медведєва в Довілі відбувається в момент, коли вирішується майбутнє безпеки в Європі, вважає інше французьке видання – Le Monde. Єлисейський палац заспокоює незапрошених, запевняючи, що в Довілі не будуть прийматися будь-які рішення з безпеки європейського континенту, а ситуація в порівнянні з 2003 роком, коли з’явилася антиамериканська вісь Париж-Берлін-Москва, змінилася, Франція повернулася до НАТО. “Однак відсутність верховного представника ЄС Кетрін Ештон лише підкреслює вузький формат зустрічі окремих держав, настільки милий Кремлю”, – пише Наталі Нугайред.

Цілі, які пов’язує з цією зустріччю Париж, одночасно і масштабні, і розпливчасті, визнає видання. Радник Саркозі пояснив, що у зв’язку з “перезавантаженням” відносин зі Сполученими Штатами, економічною кризою, змінами на Україну і побоюваннями, викликаними посиленням позицій Китаю, російська дипломатія, мабуть, згадала про переваги співробітництва з західними країнами. Однак, на думку радника, нова позиція Росії “слабка”, її необхідно зміцнювати.

Повідомляючи, що канцлер ФРН Ангела Меркель прибула до французького Довіль на саміт за участю французького президента Ніколя Саркозі і його російського колеги Дмитра Медведєва, Frankfurter Rundschau нагадує: остання зустріч такого роду завершилася нічим у вересні 2006 року – тоді президент Франції Жак Ширак і та ж Меркель “обрали недовіра до Росії з її браком демократії та прозорості”.

Сьогодні Франція і Німеччина більш чітко розуміють, чого вони хочуть від Росії. За словами одного з радників Саркозі, мова піде про зміцнення співпраці та довіри, а конкретніше – про те, щоб залучити колишнього ворога по холодній війні до оборонної стратегії НАТО, доля якої буде вирішуватися в листопаді в Лісабоні. Саркозі та Меркель належить переконати Медведєва в тому, що запланована система ПРО не націлена проти Росії, а покликана протистояти можливій загрозі з Ірану, який будує ядерну бомбу.

Крім того, в ході зустрічі в Довілі Саркозі прагне позиціонувати себе як успішного державного діяча напередодні французького головування в G-20, а Медведєв наполягає на скасуванні візового режиму з ЄС, додає видання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.