росія_грузія
Грузія стрімко розвиваєтсья

Один в один як співається в пісні, Грузія знову і знову тривожить наші геополітичні розуми (натяк на пісню Рея Чарльза «Georgia on my mind», – прим. Перев). У 2008 році була її війна з Росією. У 2009 році було затишшя – вона відновлювалася, але в 2010 році про неї знову згадали.

Чорноморська держава очікує в цьому році 5-6-відсоткове зростання ВВП, за яким на наступний рік має послідувати 4,5-відсоткове зростання-і при цьому твердо має намір дистанціюватися від Росії.

«2009 рік був важким, але ми поступово відновлюємося», – заявив мені прем’єр-міністр Грузії Ніколоз Гілаурі в ексклюзивному інтерв’ю програмі CNBC «Світова біржа» («Worldwide Exchange»).

За словами Гілаурі, результати перших шести місяців 2010 року були особливо вражаючими, з 6,5-процентним зростанням ВВП. Основними рушійними силами зростання були туризм, банківська сфера та експорт – в основному сільськогосподарський.

Успіхи країни не залишилися непоміченими. За словами Гілаурі, обсяг прямих іноземних інвестицій також зріс, що перетворює державу, що знаходиться між Східною Європою і Західною Азією у країну в регіональний інвестиційний центр. Передбачається, що в 2010 році обсяг прямих іноземних інвестицій сягне 750 мільйонів доларів. Число відвідують Грузію іноземців виросло цього року на 40 відсотків порівняно з минулим роком, стверджує Гілаурі. Він впевнений, що і бізнесмени, і туристи вірять у встановилася в країні стабільність.

Ключовий фактор економічного успіху для Грузії, як і для сусідньої Туреччини та Болгарії, що лежить неподалік – нафтова незалежність. Болгарії в 2009 році довелося дорого заплатити за цей урок, коли цінові суперечки між Україною і Росією призвели до двотижневої перерви в постачаннях.

«Ми залежали від одного джерела – від Росії», – заявив Гілаурі, коментуючи питання постачання газом і електрикою. Зараз, за його словами, Грузія служить регіональним вузлом газо-та енергопостачання. «Газ йде по території з півночі на південь і зі сходу на захід».

Нафта також йде через Грузію. За словами Гілаурі, майже 1,5 відсотка всієї споживаної в світі нафти проходить через територію країни.

Грузинські плани із забезпечення країни енергією мають три аспекти і мають на увазі допомогу з боку дружніх регіональних держав. По-перше, Грузія буде співпрацювати з Болгарією у закупівлі в Азербайджану стисненого газу, який буде перетинати грузинську територію по трубопроводах, а потім переправлятися на танкерах через Чорне море. По-друге, Болгарія може також купувати азербайджанський газ, який буде проходити через Туреччину, після того, як дві балканські країни з’єднають свої газові мережі 47-мильним трубопроводом, що забезпечить Грузії ще одне джерело палива. Нарешті балканські країни можуть спробувати транспортувати скраплений азербайджанський газ через Грузію та Чорне море до Румунії та Болгарії.

За словами Гілаурі, поки переговори з Болгарією йдуть добре, і він розраховує, що в найближчі два роки сторони почнуть здійснювати свої енергетичні плани.

Економічні реформи в Грузії йдуть, незважаючи на наростаючу напруженість у відносинах із сусідньою Росією. Цього разу приводом стали спроби Росії вступити до Світової організації торгівлі. Хоча грузинські чиновники говорили мені, що офіційно вони не протидіють вступу Росії, країна зайняла жорстку позицію: Росія повинна грати за правилами, або взагалі не грати.

Головне «правило» в даному випадку – вимога прозорості митних пунктів і митних кордонів між членами СОТ. Гілаурі вважає, що Росія, продовжуючи окупувати дві області Грузії, порушує це правило. Росія, у свою чергу, ще в 2008 році проголосила ці території незалежними.

«На жаль, на даний момент з-за окупації Абхазії і Південної Осетії, прикордонні пункти непрозорі», – говорить грузинський прем’єр-міністр.

Особливо незручною ситуацію робить те, що президент Обама вже підтримав вступ Росії до СОТ. Держсекретар Хілларі Клінтон, з іншого боку, тільки що закликала до виведення російських військ з Грузії. Заява Клінтон явно втішила зазвичай незворушну грузинську делегацію, яка прибула до Вашингтона на саміт Міжнародного валютного фонду.

Як співав Рей, «дорога веде назад до тебе». Для країни, розмірами трохи поступається Південній Кароліні, Грузія привертає до себе увагу навіть на тлі хаосу, що запанував перед зустріччю «Великої двадцятки». Звичайно, всі ці плани можуть виявитися «лебединою піснею», однак поки, судячи з усього, Грузія готується до серйозних економічних реформ-разом з Росією чи без неї.

Джерело: www.cnbc.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.