Путін, Лукашенко
Happy Birthday, Брателло

Новинний день Білорусії відкрився з поздоровлення О. Лукашенка російського прем’єра Володимира Путіна з днем народження.

«Переконаний, що Ваш багатий досвід і авторитет керівника будуть і надалі сприяти зміцненню партнерських відносин у руслі взаємоповаги та плідної співпраці», – йдеться в тексті вітальної листівки, цитату з якого люб’язно оприлюднила прес-служба А. Лукашенка.

Слід зазначити, що ще рік тому Путін був головним лиходієм для Лукашенка в керівництві РФ, але через деякий час поступився цю роль президента РФ Д. Медведєву, природно, не за власним бажанням, а за бажанням Лукашенка.

Білоруський правитель, прибравши до рук всю владу в Білорусі, яка підімняла під себе суди і перетворив парламент на збіговисько клонів, наполегливо шукає головну людини в Росії, перед якою можна впасти на коліна і в результаті прокинутися 20 грудня в хорошому настрої і сміливо підійти до вікна. Мозок Лукашенка за 16 років «царювання» відмовляється прийняти як факт, що Росією керує не тільки тандем Медведєв-Путін, але ціла армія інших керівників, які представляють різні політичні та економічні еліти. Приклад Ю. Лужкова, на відставку якого пішло кілька років, навряд чи допоможе Лукашенку ширше поглянути хай не на світ, хоча б на Росію.

Путін, якщо і прочитає це поздоровлення, то обов’язково зверне увагу на те, як Лукашенко в одному невеликому реченні примудрився в черговий раз не забути про себе коханого. Наявність партнерських відносин між сторонами, які Лукашенко хоче зміцнювати, автоматичні увазі взаємоповага, без якого неможливо стати партнерами. Відносини, які до цих пір не попали в русло взаєморозуміння, ніяк не можуть називатися партнерськими. Але, згадуючи про це русло, Лукашенко дуже хотілося ще раз показати Кремлю, як він мріє повернути колишню взаємоповага.

Але Лукашенко вже давно проскочив PSR (точка неповернення). Кремль навряд чи б здивувався, якби в конверті з вітальною листівкою виявився білий порошок. Подібне теоретичне припущення цілком доречно, оскільки добре характеризує поточний рівень відносин між керівництвом двох країн.

У зв’язку з цим у Лукашенка ще є можливість піднести Путіну і Медведєву, а заодно і собі, запізнілий подарунок на минулі дні народження.

Один з можливих варіантів такого подарунка у вівторок озвучив білоруський джерело ІА REGNUM.

«У разі невизнання російським керівництвом перемоги Лукашенка на президентських виборах 19 грудня Білорусь вийде з усіх інтеграційних структур і проектів пострадянського простору», – повідомило ІА REGNUM з посиланням на джерело в Мінську.

За великим рахунком, нічого шокуючого співрозмовник агентства не повідомив (про це трохи пізніше). Однак ця замітка викликала гостру реакцію самого глави адміністрації Володимира Макеєва. «Це чергова провокація щодо Білорусі … Тільки хвора уява авторів наспіх сфабрикованої інформаційної плітки… це чергова ведмежа послуга далеких від реальної аналітики писак і подібних до них політологів, які в силу свого інтелекту і “обізнаності” не в змозі придумати  або якомога правдоподібну “брехню” і хоча б як мінімум ознайомитися з висловлюваннями Лукашенка з даної теми», – заявив вчора Макеєв.

Хотілося б відзначити декілька моментів. По-перше, заява Макеєва «чомусь» не потрапило на стрічку держагентства БелТА, що означає одне – «плітка» за межі інтернету не вилетіла. По-друге, за наявності реального джерела «провокаційні матеріали» завжди куховарять на швидку руку. Максимум 10-15 хвилин, з яких 10 хвилин йдуть на «залікову» версію заголовка, декілька хвилин на добірку цитат і – новина на сайті. Такими є вимоги онлайну.

По-третє, хотілося б одночасно засмутити і порадувати главу адміністрації. Погана новина: з обізнаністю у журналістів, які пишуть про Білорусь, все в порядку. Хороша новина: зі здоровим глуздом («Це Батьківщина, синку») у них теж все в порядку.

Відчайдушний хлопець, Макеєв – так ризикувати своєю репутацією. З одного боку така реакція на наспіх виготовлену “провокацію” могла бути все-таки викликана тим, що джерело агентства, на думка білоруських спецслужб, не викликає ні найменшої довіри, а тому і плело відверті нісенітниці.

Однак ІА REGNUM вже неодноразово тільки за цей рік довело обізнаність своїх джерел, вигравши декілька інформаційних баталій у російської влади – через деякий час інформація джерел у підсумку підтверджувалася офіційно. До речі, агентство відреагувало на критику Макеєва.

З іншого боку, різкість заяви глави адміністрації пояснюється тим, що в інтернет потрапила таємна заготівля білоруської влади, що пильно зберігається, яка здатна, на думку Мінська, в потрібний момент остудити запал керівників Росії. У цьому випадку реакція Макеєва зрозуміла – вся мозкова робота нанівець. Але міг би і сказати «спасибі», оскільки корисніше для здоров’я заздалегідь знати, що твій пістолет заряджений холостим патроном. Заява, яку Лукашенко планував зробити у відповідь на невизнання його перемоги, стало б публічною констатацією існуючої де-факто реальності. Проект СНД вже швидше мертвий, ніж живий, завдяки запущеному в дію Митного союзу з подальшим виходом на ЄЕП. ОДКБ тільки зароджується, та участь Білорусі в цьому проекті обумовлена недоліком інформованості про процеси,  що відбуваються на пострадянському просторі.

Що ж стосується союзної держави і Митного союзу, то Росія і Казахстан дуже чекали в першій половині поточного року, що Лукашенко зірветься і відмовиться від участі в ТЗ, що дозволило б тим самим поховати Союзну державу, єдиним свідченням існування якого сьогодні є Павло Бородін та його секретаріат.

Білорусь, хай не з запізненням на 5 днів, як вийшло в підсумку, але через місяць, другий все одно б приєдналася до ТЗ, оскільки аплодую чи ні цьому проекту, білоруській економіці діватися нікуди. Можна вийти з ТЗ, завчасно нахапавши міжнародних кредитів, і потім раптово оголосити дефолт. Але один з головних недоліків білоруської економічної моделі полягає в тому, що Лукашенко не може оголосити дефолт – кредитори просто зажадають держвласність і землю замість грошей …

Заяви Лукашенка в кінці грудня про вихід зі всіх проектів, та Білорусь буде моментально і повністю переведена на ринкові і прагматичні відносини, що означає швидку кончину білоруського соціалізму і авторитаризму.

ТЗ, ЄЕП, СОТ – тільки європейський варіант «Північної Кореї» може відмовитися від участі в цих проектах і організаціях. Але Лукашенко не зможе перетворити синьооку в СК, навіть ставши монархом, з трьох причин, з яких лише одну можна «виправити»: відсутність ядерної зброї, виходу до моря і повноцінного кордону з Росією.

Як би не було прикро Макеєву, але чи є сенс так вже гарячкувати. Саме час тверезо глянути на існуючі варіанти запобігання економічного колапсу і міжнародної дипломатичної ізоляції. Найбільш безболісним з таких варіантів поза всяким сумнівом є відмова Лукашенка від участі в президентських виборах, що стало б не тільки кращим подарунком самому собі, Путіну, Медведєву, білоруського народу, а й …. Та чи є сенс для перерахування – вся Сонячна система видала б галасливе зітхання полегшення …

Оригінал публікації: AFN

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.