валютна війна
Валютна війна загрожує світовій торгівлі

Керівники всіх країн світу стурбовані можливістю “валютної війни”, яка може перерости в торгову війну. Питання про те, чи не ставить зростання напруженості на валютних ринках під загрозу відновлення світової економіки, опиниться в центрі дебатів міністрів фінансів країн “великої двадцятки”, які пройдуть 22 і 23 жовтня в Сеулі напередодні саміту 11-12 листопада, пише Le Monde.

В індустріально розвинених країнах, де економіка відновлюється повільно, а показники безробіття та бюджетного дефіциту дуже високі, велика спокуса зайнятися маніпуляціями з обмінним курсом: слабка національна валюта дозволяє стимулювати експорт, зазначає газета. У той же час країни, що розвиваються відмовляються нести тягар валютного врегулювання: хоча криза для більшості з них вже справа минулого, всі вони намагаються підтримати експорт, що є для них головним рушієм розвитку.

Останнім часом в центрі уваги опинився Китай і його політика регулювання курсу національної валюти. Напруженість у відносинах Вашингтона і Пекіна продовжує посилюватися: США звинувачують Китай в навмисному заниженні курсу юаня. Розпалюються й інші конфлікти. Індустріально розвинені країни звинувачують країни з динамічною економікою у перешкоджанні природному визначення курсу їхніх валют, а Європа висловлює тихе невдоволення у зв’язку з тим, що США “обвалюють” долар.

На думку видання, валютна війна може перерости у війну торгівельну. Для захисту своєї продукції і зайнятості держави покладаються на цілий арсенал засобів: митні збори, квоти на імпорт, технічні регламенти і субсидування експорту і виробництва. Видання вважає, що всі ці кроки не приносять користі, так як відповідні заходи зводять їх дію на нівець.

За даними СОТ, всі обмеження в сфері торгівлі і спроби перешкодити конкуренції в даний момент практично нешкідливі, тому що зачіпають лише 1% світової торгівлі. Однак голова СОТ Паскаль Ламі вже починає проявляти занепокоєння і нагадує, що члени організації не можуть розраховувати в односторонньому порядку врегулювати макроекономічний дисбаланс. “Історія нас строго покарає, якщо нашим колективним зусиллям по боротьбі з економічною кризою будуть протиставлені одноосібні пошуки короткострокової вигоди”, – наводить видання слова Ламі.

Джерело: Le Monde

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.