Франція - Великобританія
Франція - Великобританія: нова стратегічна вісь

У відносинах Великобританії та Франції настав медовий місяць: з початку року Лондон і Париж посилено працюють над амбітним проектом об’єднання зусиль у сфері оборони з метою уникнення стратегічного ослаблення у зв’язку зі скороченням військових витрат, пише Le Figaro.

Після Суецької кризи 1956 року двосторонні відносини були відзначені постійними суперечками. Але часи змінилися, а фінансова криза підірвав стратегічну міць двох країн. “Двом країнам стає все складніше підтримувати свій статус, покладаючись тільки на власні сили”, – наводить видання слова експерта Французького інституту міжнародних відносин Етьєна де Дюрана. “Майбутнє виглядає похмурим. Число військових операцій по всьому світу росте, військове спорядження дорожчає. Якщо країни, що розвиваються збільшують військові витрати, то населення Європи не хоче приносити в жертву обороні витрати на охорону здоров’я та освіту”, – підкреслює видання.

“На загальну думку, вперше за довгий час дві країни демонструють справжню політичну волю до зближення своїх оборонних стратегій. Французька і британська – єдині армії в Європі, з якими дійсно слід рахуватися і які здатні направляти свої війська за кордон і розміщувати військові бази за кордоном” , – зазначає видання. До того ж Париж і Лондон об’єднує спільна мета – боротьба за збереження міжнародного впливу і ролі лідера в європейських місіях. Цьому об’єднанню, яке довгий час здавалося неможливим, сьогодні сприяють дипломатичні зміни в обох країнах. “Особливі зв’язки” Лондона з Вашингтоном ослабли. Барак Обама вирішив змістити фокус своєї дипломатії у бік Тихоокеанського регіону. Тепер американці не бояться сильної Європи, навпаки, їм потрібен надійний партнер. Зусилля Парижа з побудови на Старому континенті єдиної системи європейської безпеки потерпіли фіаско, продовжує видання. Після повернення Франції до структур єдиного командування НАТО Лондон і Вашингтон перестали підозрювати Париж в намірі використовувати європейські структури в якості противаги впливу альянсу, і британці зрозуміли, що американці і французи “на одній стороні”.

Тим не менш, зміцненню співробітництва перешкоджають численні труднощі. У Лондоні проекти франко-британського зближення зіштовхуються з опором, консерватори і чути не хочуть про співробітництво в сфері національного суверенітету, “тим більше з Францією”, під тим приводом, що національні інтереси Парижа і Лондона часто кардинально різняться.

На зустрічі Саркозі і Кемерона 2 листопада найбільш гострі питання (про ядерні підводні човни і авіаносці) обговорюватися не будуть, тому що “розгляд тем, що мають таке високе символічне значення, ризикує загубити весь проект”, відзначає газета. Політичне та військове керівництво двох країн переконане: на карті – міжнародний вплив Великої Британії та Франції. “Якщо ми сьогодні не вхопимося за цю можливість, наше місце займуть китайці”, – застерігає британський депутат Деніс Макшейн.

Джерело: Le Figaro

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.