Віктор Янукович
Віктор Янукович

На дев’ятому місяці президентства Януковича багато жителів України та іноземні офіційні особи побоюються, що в країні згортаються політичні свободи і свободи ЗМІ, пише The Financial Times.

Деякі говорять, що нове керівництво “відновлює налаштування” жорсткої системи допомаранчевої ери, в якій переплетені великий бізнес, політика, повсюдна корупція і рудименти радянського режиму; інші вважають, що воно намагається копіювати “керовану демократію” Путіна, відзначають журналісти Ніл Баклі та Роман Олеарчик .

Зі свого боку, команда Януковича стверджує, що всього лише відновлює стабільність після міжусобиць та хаосу, обридлих багатьом українцям. “Але в результаті повноваження Януковича були розширені щодо повноважень парламенту та судової системи, були арештовані чиновники, що належать до опозиційних партій, а спецслужби стали грати більш активну роль у внутрішньому житті країни. Опозиція побоюється, що адміністрація скористається своїм зростаючим впливом для маніпуляцій на виборах в місцеві органи влади 31 жовтня і ще більш збільшить своє панування над країною”, – говориться в статті.

Вибір союзників України та її політичний устрій мають колосальне геополітичне значення, нагадує газета. Зараз Росія ще активніше втягує Україну в економічний союз колишніх республік СРСР, вважає видання. Зі свого боку, ЄС пропонує їй укласти угоду про співпрацю і свободу торгівлі та при цьому, як і США, утримується від публічної критики на адресу Януковича, щоб не підштовхнути його в обійми Москви. “Опозиція шкодує про таку нерішучості”, – пишуть автори. Так, Юлія Тимошенко запевняє, що проти опозиції використовуються політтехнології, від юридичних обмежень на участь у виборах і маніпуляцій виборчими комісіями до створення партій-клонів, покликаних заплутати електорат.

Стан ЗМІ теж викликає тривогу, мовиться в статті: “Януковича зображають на манер Путіна: він наказує чиновникам вирішувати проблеми, що залишилися від попереднього уряду. Опозиції дають набагато менше ефірного часу, стверджує Наталія Лигачова, голова організації” Телекритика “, яка займається моніторингом ЗМІ” . У результаті судової тяганини два телеканали, які критикують новий уряд, були позбавлені декількох частот на користь конкуруючої компанії, яка належить голові СБУ Валерію Хорошковському. Сам Хорошковський запевняє, що тепер його компаніями керує його дружина, а він не зловживає своєю політичною владою і не грав активної ролі в суперечці за частоти.

“Проте СБУ чинить тиск на іноземні неурядові організації”, – пише газета, згадуючи, що в червні Ніко Ланге, голова українського відділення Konrad Adenauer Foundation, був затриманий на 10 годин. У вересні співробітники СБУ з’ясовували, чи не фінансує організація Джорджа Сороса політичні партії.

Зі свого боку, Хорошковський заявляє, що звинувачення в згортанні демократії – вигадка. Сам президент категорично заперечує, що демократичні свободи систематично зневажаються. За словами глави його адміністрації Сергія Льовочкіна, опозиція все перебільшує, намагаючись дискредитувати керівництво.

“Тим не менш, за кордоном зростає стурбованість станом демократії в Києві та його зближенням з Москвою”, – пише газета. 14 жовтня віце-президент США Байден у телефонній розмові з Януковичем згадав про важливість вільних виборів та свободи ЗМІ, закликавши включити в конституційну реформу систему стримувань і противаг, яка служила б інтересам усіх українців.

“Але в кулуарах деякі іноземні інвестори і дипломати, а також місцеві бізнесмени й інтелектуали помічають, що після дисфункціонального управління і розчарування суспільства, які спричинила за собою “помаранчева революція”, період сильного правління не завадить”, – говориться в статті. Адміністрація Януковича склала план сміливих економічних реформ, покликаний полегшити ведення бізнесу в Україні, яка нині займає в цій категорії лише 142-е місце, за версією Світового банку.

Проте спроби встановити на Україну керовану демократію російського типу проваляться, передрікає видання. “Ще не факт, що українці за прикладом росіян погодяться обміняти політичну волю на більш високий рівень життя”, – пише газета, відзначаючи, що українському уряду буде нелегко виконати відповідні фінансові зобов’язання. До того ж команда Януковича прагне зміцнювати зв’язки з ЄС, а ЄС, зі свого боку, вимагає просуватися по шляху демократизації. “Головне питання, чи готові українці відстоювати свої свободи та при необхідності вийти на вулиці, як це було у 2004 році”, – підсумовує газета.

Джерело: Financial Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.