Медведєв, Меркель, Саркозі
Медведєв, Меркель, Саркозі

Можливо, зустріч Саркозі, Меркель і Медведєва цього тижня увійде в аннали історії, відзначають на сторінках The Financial Times Іван Крастєв і Марк Леонард, автори доповіді “Привид багатополярної Європи”, виданого European Council on Foreign Relations.

“Сам факт проведення такого саміту означає: з соліпсизмом ЄС покінчено”, – пояснюють вони. У 1990-ті роки багато хто вважав, що ЄС і НАТО будуть розширюватися, поки всі європейські держави не приймуть їх принципи. Тепер же Росія досить зміцніла, щоб відкрито закликати до нової архітектури безпеки, а Туреччина проводить все більш незалежну політику і прагне розширити свою роль. До того ж, як пишуть автори, США перестали бути “європейською державою на повній ставці”, оскільки по вуха зайняті проблемами Афганістану, Ірану і міцніючого Китаю.

Отже, у Європі формуються три полюси: Росія, Туреччина і ЄС. Всі вони розробляють “політику сусідства”, завдання якої – вплив на їх частково співпадаючі сфери впливу: Балкани, Східну Європу, Кавказ і Центральну Азію. Існуючі інститути не здатні запобігти кризам чи врегулювати заморожені конфліктів. “Головний парадокс у тому, що ЄС майже все минуле десятиліття захищав систему, дисфункціональність якої усвідомлюють уряди його країн”, – пишуть автори.

Порядок денний Довільского саміту був правильний, але склад учасників невідповідний, вважають автори. Вони рекомендують Євросоюзу налагодити неофіційний “тріалог про безпеку” з Росією і Туреччиною. Потрібно прагнути до створення тристоронньої Європи, а не “тріполярной”. Це допоможе зберегти ЄС єдиним, Росію – постімперською, а Туреччину – європейською”.

Джерело: Financial Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.