США, Китай
США поступов здає позиції таким країнам як Китай

Довгий час в МВФ тон задавали США. Сьогодні, пише німецька Die Welt, загроза виходить від таких країн, які стрімко розвиваються, як Китай.

Коли представники 187 країн-членів МВФ збираються тепер в штаб-квартирі організації у Вашингтоні, мови про ліквідацію фонду або про боротьбу за виживання більше не йде. Дискусії ведуться про те, кому буде дозволено доступ до мільярдів фонду і чи можуть його механізми та інструменти бути розширені до такого ступеня, що він отримає можливість втручатися в роботу центробанків. Але найголовніше питання звучить так: за ким в майбутньому виявиться вирішальне слово?

Традиційно курс МВФ визначала адміністрація США, говориться в статті. Країни, які були змушені позичати у фонду в борг, повинні були приводити в порядок свої громадські фінанси, приватизувати державні підприємства і усувати торгові перепони. Будь-який уряд був би радий взагалі не зв’язуватися з МВФ. “Фонду загрожувала остаточна втрата значущості, в 2007 році у нього не було жодного великого боржника”, – відзначає автор статті. Але тут його очолив Домінік Стросс-Кан і вибухнула світова фінансово-економічна криза.

“Порядку 200 млн доларових кредитів повинні отримати від МВФ такі країни, як Ісландія, Угорщина і Греція. Однак правила гри змінилися: криза призвела до зміщення центрів ваги у світовій економіці. Тепер більше впливу потребують країни, що розвиваються”, – відзначає видання.

Каменем спотикання сьогоднішніх дискусій, пише автор публікації, стала так звана “гнучка кредитна лінія”. Суть її полягає в тому, що певні кредити можуть видаватися без будь-яких умов для країни-позичальника. Ця практика застосовувалася фондом давно, але незмінно викликала багато суперечок. За словами самого Стросс-Кана, “гнучкою кредитною лінією” зможуть користуватися лише країни з добре керованою економікою, з сильними фундаментальними показниками та ефективною економічною стратегією. Експерти, зі свого боку, побоюються того, що “держави віддадуть перевагу фінансово-політичному харакірі в надії на те, що МВФ підставить їм плече. І кошти для цього є – на сьогоднішній день фонд має в своєму розпорядженні 750 млрд доларів”.

Як пише далі автор публікації, перш за все такі країни, що стрімко розвиваються, як Китай і Бразилія, домагаються збільшення свого впливу в МВФ по своїй частці у світовій економіці. Це питання вже практично врегульоване, залишається тільки вирішити – за рахунок кого. Під тиском можуть виявитися Німеччина чи Швейцарія – згідно з нинішніми правилами їх вплив, навпаки, завищений.

Джерело: Die Welt

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.