Міністр оборони США Роберт Гейтс и начальник саудівського генштабу Салех аль-Мухайя

25 жовтня. США. Сполучені Штати, можливо, вже в листопаді ухвалять рішення, яке внесе помітні корективи в баланс сил у районі Перської затоки. На минулому тижні адміністрація Барака Обами оголосила про намір надати безпрецедентно велику партію озброєння своєму стратегічному союзнику в цьому регіоні – Саудівській Аравії на суму $60 млрд.

Передбачається, що Вашингтон продасть Ер-Ріяду 84 нових винищувачів F-15 і модернізує ще 70 таких винищувачів, вже наявних у Саудівської Аравії. Проектом угоди передбачається і продаж бойових вертольотів трьох типів – 70 вертольотів Apache, 72 вертольотів Black Hawk і 36 вертольотів Little Bird. Саудівська Аравія також отримає від США бомби лазерного наведення, керовані з супутника, протикорабельні і радаростійкі ракети.

– Цю операцію можна назвати знаковою вже через її безпрецедентну вартість і відповідно – очікування прибутку американських виробників, – каже професор Університету Джорджа Мейсона у Вірджинії Марк Катц. – Вона також стане важливою в контексті конкуренції на ринку озброєнь, де одним з провідних гравців є Росія. Відомо, що раніше саудити вели переговори про придбання російських озброєнь. Але нинішнє їх прагнення закупити величезну партію зброї у США вказує на те, що саудівсько-американські відносини як і раніше міцні. У той час як американці йдуть з Іраку, саудитам необхідно зайвий раз переконатися, що Вашингтон продовжить їм допомагати. Угода стане однією з таких гарантій з боку Сполучених Штатів, які заодно на цьому добре зароблять.

У якій мірі продаж партії озброєнь Саудівській Аравії може розглядатися як засіб стримування Ірану?

– Очевидно, є певний розрахунок на те, що Іран сприйме її як попередження. Але це спрацює тільки при стабільному положенні династії, правлячої в Саудівській Аравії. Якщо ж у країні буде посилюватися внутрішня опозиція, тоді династію не врятує навіть вся зброя світу. Хоча, гадаю, незалежно від того, чи збережуть саудити у себе монархію чи ні – ніхто не з них не хоче, щоб країна потрапила під вплив Ірану. Навіть шиїтське населення на сході Саудівської Аравії насторожено ставиться до Ірану, як, власне і араби-шиїти Іраку.

Деякі законодавці США сумніваються в користі американо-саудівської збройної угоди. Так, конгресмен-демократ Ентоні Уайнер вважає її “заохоченням країни, яка не приносить особливої користі у реалізації якого-небудь з наших зовнішньополітичних завдань і яка не виглядає готовою служити нам військовим оплотом проти Ірану”. Чи можуть подібні побоювання взяти гору в конгресі настільки, що він заблокує продаж зброї Саудівській Аравії?

– Не думаю, що конгрес на це піде, навіть враховуючи тиск безлічі груп, незадоволених американською підтримкою Саудівської Аравії. Швидше за все, нинішня адміністрація, як і попередні, постарається переконати опонентів у тому, що без цієї підтримки вірогідною альтернативою нинішньому уряду Саудівської Аравії може стати уряд, менш дружній до США. Можна погодитися, що Саудівська Аравія все одно не стане потужною військовою державою. Однак придбання нею американських озброєнь – не що інше як їх завчасне дислокування в регіоні на випадок, якщо самим американцям буде необхідно їх там використовувати. Керівництво Саудівської Аравії не бажає у себе військової присутності США, побоюючись зростання невдоволення внутрішньої опозиції. Але воно хоче заручитися гарантією американської військової допомоги у той момент, коли ця допомога знадобиться. Щоб це могло статися, саудити купують американське озброєння. Але, по суті, це та зброя, яку при необхідності використовувати будемо ми.

Джерело Радио Свобода


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.