житло, нерухомість
Реєстрація в БТІ або штраф збільшить вартість оренди

З 1 жовтня всі угоди по оренді житла доведеться реєструвати в БТІ. Це – пряма передумова для подорожчання оренди мінімум на 15%.

Однак власники знімних квартир напевно без зусиль знайдуть спосіб мінімізувати оподаткування або зовсім будуть ухилятися від нього, навіть незважаючи на ризик сісти у в’язницю на 5 років.

Як пише ugmk.info, з 1 жовтня набувають чинності зміни в законі “Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, які зобов’язують реєструвати договори з оренди житла в БТІ. Про це ж йдеться у наказі Мін’юсту N1692/5 від 29.07.2010, яким було внесено зміни до наказу від 7.03.2002 N 7 / 5 і змінена редакція Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.

За словами експертів, цей захід викликаний бажанням держави збільшити надходження від податкових доходів.

“У разі реєстрації договору оренди у БТІ ухилитися від 15% податку (він підлягає сплаті за місцем реєстрації орендодавця протягом 40 днів після закінчення кожного кварталу. – Ред), який має платити орендодавець – не вийде», – упевнений директор АН “Каштан 2000” Сергій Позняк.

Він зазначив, що до цього моменту податкові інспектори могли контролювати лише ті угоди, які засвідчувалися нотаріально в обов’язковому порядку – коли термін оренди перевищував більше трьох років.

За словами ріелторів, у 85% випадків середній термін договору сьогодні становить півроку-рік, і реєструється ріелтором. До послуг нотаріусів вдавалися в основному юрособи, які найчастіше орендують житло під офіс, й іноземці.

Ніяких нових покарань для ухильників документ не передбачає. Як і раніше тим, хто не платить податки, пропонується вибір: штраф від 300 до 2000 неоподатковуваних мінімумів (тобто від 5100 грн. до 34 000 грн.) Плюс вся сума прихованих від держави податків або позбавлення волі на п’ять років.

Якщо столичні рантьє підуть назустріч новим вимогам чиновників, то додаткові платежі вони будуть добувати в кишенях орендарів, що збільшить вартість оренди щонайменше на 15%. Варто відзначити, що за даними ріелторів, у вересні вже був зафіксований ріст цін на оренду житла на 10-15%. Причому основна частина угод, за словами аналітика АН “Нова адреса” Михайла Полинцева, як і раніше доводиться на економ-сегмент, оскільки збільшення попиту відбулося в основному за рахунок студентів.

Проте залишається неясним, як повинні поступати ті громадяни, які здають житло в оренду подобово або погодинно. Адже в такому випадку термін оренди буде коротшим, ніж час, необхідний для реєстрації угоди в БТІ. Природно, питання можна буде “вирішити” і за більш короткий час, але за додаткові фінансові вливання. Стає ж законослухняними за свій рахунок українці навряд чи побажають.

Тому державі доведеться ще чимало попрацювати, щоб просто змусити столичних рантьє прийти в БТІ. Або чиновникам залишиться дивитися на невиконання нових правил крізь пальці. Що, втім, їм не вперше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.