число пі
Ще одна цифра числа пі відкрита

Новий рекорд точності числа пі встановлений на цьому тижні.

Як відомо, число пі виражає відношення довжини кола до довжини його діаметру. Значення цього числа не може бути виражено у вигляді дробу, і його десяткове подання ніколи не закінчується і не є періодичним. Гонитва за цифрами після коми в числі пі – одне з улюблених вправ математиків. І от Ніколас Чже з технологічної компанії Yahoo, зумів визначити 2 000 000 000 000 000-ю цифру.

Якщо б ця робота велася на одному комп’ютері, вона зажадала б 500 з гаком років, але Чже використовував технологію так званих хмарних (розсіяних) обчислень Hadoop, на яку зав’язана тисяча комп’ютерів Yahoo. Навіть при цьому на калькуляцію у нього пішло 23 дні.

Основні обчислення велися з застосуванням методу, відомого під назвою MapReduce і створеного фірмою Google. Його суть полягає в тому, що велике – у кілька петабайт – завдання розбивається на безліч малих, і таким чином вирішуються математичні рівняння, до яких інакше просто неможливо підступитися. За допомогою цього алгоритму і тисячі комп’ютерів Ніколас і займався вирішенням поставленого завдання.

Однак цей метод сильно відрізняється від тих, за допомогою яких були встановлені попередні рекорди, в тому числі в січні цього року, коли було знайдено 2,7 трильйона знаків.

На цей раз кожен з комп’ютерів, зав’язаних у «хмарах» Hadoop, працював над формулою, перекладі складних рівняння пі в невеликий набір математичних кроків і видавала в результаті лише одну конкретну частину числа пі.

«Цікаво, що за допомогою певних алгебраїчних маніпуляцій наша формула в стані обчислювати пі, пропускаючи деякі фрагменти, – пояснює Чже в інтерв’ю «Бі-бі-сі», – Іншими словами, це дозволяє визначати окремі частини пі.

Фабріс Беллар, що встановив попередній, січневий, рекорд, заявив в інтерв’ю «Бі-бі-сі», що обчислення усього числа пі і визначення окремих цифр із цього числа – завдання абсолютно різні, до такої міри, що їх можна запаралелити, тобто як би розрізати завдання на частини і розподілити ці частини між різними комп’ютерами. Нинішній проект, за словами Белларда, це «швидше демонстрація можливостей мережі Hadoop. Він здатний показати працездатність нових алгоритмів, які можна буде використовувати в інших областях».

Метод MapReduce, припустив математик, напевно виявиться корисним у фізиці, криптографії, зборі та аналізі різноманітних даних. А Ніколас Чже додав: ці обчислення стали також хорошою перевіркою і для «заліза» Hadoop, і для всього цього методу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.