Штрафний, Роберто КарлосОдин з найефектніших голів в історії футболу, забитий бразильцем Роберто Карлосом зі штрафного в матчі 1997 проти французів, не був результатом простого везіння.

Учені підтвердили, що гравець навмисно послав м’яч зі штрафного у ворота французів по особливо кривий дузі. Результати дослідження траєкторії опубліковані в журналі The New Journal of Physics.

Роберто Карлос забив цей легендарний гол у першому матчі міжнародного товариського турніру Tournoi de France, що проходив у Франції напередодні чемпіонату світу 1998 року (відео дивіться нижче).

Воротар Фаб’єн Бартез навіть не зрушив з місця і виглядав досить здивованим. Вболівальники і фахівці вважали, що цей удар суперечив законам фізики або вийшов випадково. Однак група французьких дослідників вивела формулу, яка описує подібну траєкторію польоту. Вони стверджують, що її можна повторити, якщо вдарити по м’ячу досить сильно, надавши йому певне обертання і, головне, якщо знаходитися досить далеко від воріт.

«Ми показали, що м’яч був не просто підкручений, але і летів по спіралі, що нагадує раковину равлика, – сказав «Бі-бі-сі» Крістоф Клані з паризького інституту Ecole Polytechnique. – Причому в міру наближення до мети закруглення збільшувалася».

Оскільки Роберто Карлос вдарив по м’ячу зовнішньою стороною стопи з досить великої відстані – близько 35 метрів – м’яч, який утікав спочатку вправо від воріт, став все більше завертати вліво і встиг вписатися в задуманий гравцем віраж і торкнутися внутрішньої сторони штанги. Глядачам це здалося неймовірним. Вважається, що м’ячу можна також надати обертання і по похилій осі ударом носка (удар «сухий лист»). Тоді він на останній ділянці траєкторії різко падає.

Крістоф Клані і його колега Давид Кере з’ясували це, коли вивчали траєкторію польоту пластикових куль в посудині, заповненій водою. Це дозволило усунути вплив завихрень повітря і зменшити земне тяжіння, щоб максимально наблизити рух до того, що описує формула.

«На цьому футбольному полі іноді бачиш щось схоже на ідеальний політ по спіралі, але гравітація його викривляє, – сказав доктор Клані. – Але якщо ви вдарите так сильно, як це зробив Карлос, то можете звести вплив тяжіння Землі до мінімуму».

Вирішальним фактором, який обманув Бартеза і приголомшив глядачів, вчені вважають значну дистанцію польоту м’яча.

«Якщо б штрафний був призначений ближче, то ми б не побачили завершальної частини дуги – продовжує дослідник. – Але оскільки бразилець перебував досить далеко, м’яч пройшов весь відведений шлях».

За матеріалами BBC, Газета.Ру

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.