октоберфест, пиво
Свято пива "Октоберфест" розпочалося

18 вересня в Мюнхені відкрився найбільший у світі пивний фестиваль – “Октоберфест”, якому в ці дні виповнюється 200 років. Він буде проходити до 4 жовтня.

Право брати участь у святі мають тільки шість і тільки баварських броварень, та й більша частина відвідувачів – баварці. Але є чимало гостей з інших федеральних земель Німеччини, а також країн Євросоюзу, США, Японії, Австралії, країн східної Європи тощо. Свято називається жовтневим, хоча починається традиційно у вересні, але триває два тижні, переходячи в жовтень. Водночас самі баварці не користуються словом “Октоберфест“, а говорять на діалекті – d’Wiesn, що означає “луг”. Мається на увазі луг Терези – місце проведення свята.

Героями нинішнього мюнхенського пивопиття будуть і три молоді пари, відібрані за конкурсом, яких обвінчає особисто бургомістр міста Крістіан Уде. А весілля молоді відгуляють 12 жовтня – саме в цей день, 200 років тому, народними святами на честь весілля кронпринца Людвіга та принцеси Терези на лузі, і почалася традиція народного пивного мюнхенського святкування.

Багато чого змінювалося за 200 років на баварському пивному фестивалі. Незмінним залишалося тільки пиво, веселощі і бажання похизуватися в національних баварських селянських костюмах. Місце проведення свята теж залишилася колишнім, проте, істотно розширилося. Адже в останні роки пивні намети, або, краще сказати намети свята, відвідує до шести мільйонів осіб, які випивають близько шести мільйонів літрів пива і з’їдають до 500 тисяч смажених курочок.

З нагоди ювілею організатори – міська влада – вирішили наочно нагадати, як усе починалося. На історичному місці відтворили декорацію 200-річної давнини з атракціонами того часу: стрибками коней і костюмованими ходами. 18 вересня всі традиційно чекають півдня, коли бургомістр Мюнхена Крістіан Уде, великим дерев’яним молотком встромить у бочку кран і вибивши таким чином затичку, відкоркує першу бочку. Ось тоді пиво поллється рікою. Уде вже три рази вибивав затичку краном з третього удару – це рекорд. Скільки йому знадобиться на цей раз?

“Цього заздалегідь ніхто не може сказати, але це і робить момент привабливим для публіки. Обійтися трьома ударами, як мені вже не раз вдавалося, і це поки рекорд, я, можна сказати, на честь ювілею зобов’язаний. Я був би щасливий, якби вистачило двох ударів”, – відповідає бургомістр.

Ось як це відбувалося в минулому році. Відкривши бочку, бургомістр проголошує: “O’zapft is ‘!” – Що означає “відкоркувати!”. Після цього починається загальний розлив. Баварці і гості, не шкодуючи, у буквальному сенсі, свого живота починають замовляти літрові кухлі пива вартістю вісім євро – менших кухлів на святі немає. До речі, про животи: у Німеччині про великий чоловічий живіт кажуть “пивне черево” (Bierbauch), але при цьому додають, що воно таке не від пива, а для пива.

Натомість у сучасній історії свята виникли дві проблеми, які дещо затьмарюють його. Одна проблема існує з 11 вересня 2001 року – проблема безпеки. Друга можлива проблема – це повна заборона на куріння в пивних залах, що вступає в силу саме на цьому ювілейному святі.

Безпеку забезпечують камери спостереження і 500 поліцейських. Вигідне розташування пивного свята у Мюнхені при можливій ситуації паніки, яка сталася на “Лав Параді” в Дуйсбурзі, відзначає міністр внутрішніх справ Баварії Йоахім Херрманн.

“Дуже важливо, що луг Терези відкритий в усі сторони для проходу людей. Це важливо і в ситуації, припустимо, теракту. Наші гості зможуть легко покинути зону свята, причому в будь-якому напрямку, що вигідно відрізняє нашу ситуацію від дуйсбургом”, – пояснив міністр.

Щодо заборони на куріння, за яку проголосували на спеціальному референдумі більшість баварців, то для тих, кому ця заборона поперек горла, будуть діяти інші правила. Тих, кого “застукають” із цигаркою в залі, спочатку ввічливо попросять припинити паління. Якщо порушник буде продовжувати палити, то йому більше не подадуть пива. Для вихідних днів правила ще жорсткіші: ті, хто виходить із залу покурити, ризикує в нього знову не повернутися, тому що система вхідних жетонів, як на інших менш великих народних святах, тут не передбачена.

“У звичайні дні тижня проблем з входом і виходом з наметів не буде, а при гарній погоді курці зможуть сидіти за столиками в наших зелених дворах у тіні дерев”, – оптимістично дивиться на ситуацію директор фестивалю пива Габріеле Вайсхойпль.

Проте основне, що пива, музики, пісень і танців, красивих баварських дівчат у національних костюмах з обов’язковим декольте на фестивалі більш ніж достатньо.

За матеріалами статті Юрія Векслера, Радіо Свобода.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.