НБУ, Національний банк України
НБУ пропонує заборонити валютні кредити на постійній основі

НБУ пропонує заборонити валютні кредити для фізичних осіб на постійній основі. Про це журналістам повідомив директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков.

“Ми, в принципі, пропонуємо продовжити норму сьогодні діючого закону, який тимчасово ввів заборону на надання валютних кредитів”, – сказав Віктор Новіков.

За словами директора юрдепартаменту НБУ, в законі про захист прав споживачів пропонується прописати заборону на валютні кредити для фізичних осіб на постійній основі.

“Це не суб’єкти підприємницької діяльності”, – наголосив Віктор Новіков.

Він нагадав, що сьогодні діє тимчасова норма у діючому законодавстві на заборону валютних кредитів фізичним особам до 1 січня 2011 р.

Як вважає директор департаменту аналітики компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов, політика регулятора зрозуміла, оскільки в 2008 р. найбільш постраждалими від кризи стали ті громадяни, чий рівень доходів був середнім, однак у них були кредити у валюті.

“Від них виходив основний шквал народного невдоволення, пов’язаний із девальвацією національної валюти. І НБУ з цих політичних мотивів максимально виступав проти валютних кредитів. Тому зараз його позиція зрозуміла. Рано чи пізно (і це не специфіка найближчого року-двох) ситуація повториться. З наступним світовим спадом економіки ми отримаємо ситуацію, аналогічну 2008 року”, – зазначив він.

На думку Олексія Блінова, сьогодні банки вже почали видавати кредити, в тому числі і в іноземній валюті, і люди будуть надавати перевагу брати кредити в іноземній валюті.

Тим не менш аналітик упевнений, що Нацбанку вдасться відстояти цю заборону.

Нацбанк став боротися з валютним кредитуванням відразу після початку кризи, яка призвела до девальвації гривні на 60%.

У жовтні 2008 року НБУ прийняв постанову №319, яка дозволила банкам видавати кредити у валюті тільки резидентам, що мають валютну виручку.

Вже в грудні НБУ ввів у дію нові норми резервування, які зробили невигідним кредитування населення у валюті: ставка резервування при видачі кредиту становила 50% від його суми, а при простроченні на один день – 100%. У червні 2009 р. Верховна рада прийняла закон, що підтверджує заборону на кредитування в іноземній валюті. Позики у валюті дозволили брати фізичним особам у безготівковій формі тільки для оплати лікування та навчання за кордоном. Компанії для отримання кредиту повинні були мати валютну виручку.

У 2009 р. банкіри також нерідко висловлювали думку і про заборону валютних депозитів.

На думку багатьох керівників комерційних банків, забезпечувати такі депозити невигідно, тому що на руках у людей знаходяться декілька мільярдів доларів, і банківська система не зможе всіх задовольнити. Також, як були впевнені банкіри, банки тепер не мають можливості купувати валюту для виплати відсотків за вкладами.

За матеріалами РБК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.