Дрозофіла, муха
Мухи-дрозофіли побували у космосі

Екіпаж корабля «Союз», що приземлився в минулу суботу в казахстанському степу, доставив на Землю два контейнери з десятками мух-дрозофіл.

Виведені на орбіту комахи повинні допомогти вченим досліджувати можливості зниження ризику порушень цілісності геному, обумовлених впливом несприятливих факторів космічного польоту.

«Основна мета експерименту “Поліген” – зрозуміти, яким чином космічний політ впливає на інтенсивність мутаційного процесу у дрозофіл», – повідомила провідний науковий співробітник Інституту медико-біологічних проблем РАН Ольга Ларіна.

Для вирішення наукових завдань на борту вантажного корабля «Прогрес» у середині вересня на МКС доставили укладання з личинками двох популяцій мух-дрозофіл (по 10 личинок у кожному контейнері). У космосі личинки дозріли, і мухи, які вилупилися з них відклали яйця, з яких, у свою чергу, з’явилися нові особини. У підсумку на Землю повернулися кілька десятків комах другого покоління, які поповнять статистику вчених, що вирішують важливу проблему космічної біології.

«Ми хочемо порівняти темпи мутагенезу в різних популяціях, підданих умов космічного польоту», – пояснила Ларіна.

Об’єкт досліджень був вибраний не випадково.

«За системою репарації генів у мух багато спільного з людиною», – зазначила учений.

Кількість структурних генів у людини, за її словами, всього в два рази більше, ніж у мух, до того ж мухи плодяться дуже швидко, що дозволяє за два-три тижні отримати великий обсяг матеріалу для роботи.

Основний фактор космічного польоту, що впливає на частоту появи мутацій – космічна радіація. Крім того, на живі організми на орбіті впливає невагомість, вібрація, електромагнітні випромінювання та інші фактори. Вивчивши особливості мутагенезу в умовах космічного польоту на прикладі модельних тварин, вчені надалі зможуть застосувати отриману інформацію для розробки методів зниження ризику порушень цілісності геному у космонавтів при тривалих міжпланетних перельотах.

Експеримент “Поліген” проходить на орбіті вже 10 років. Кілька разів в 2001, 2003 і 2009 рр. мухи «гостювали» на МКС, крім того, їх родичі подорожували на біосупутниках «Біон». За програмою досліджень передбачені ще 7 польотів «космічних» комах, уточнила Ларіна.

Джерело ИТАР-ТАСС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.