hd10180

Астрономи виявили найбільшу з відомих на сьогодні планетарних систем (не рахуючи Сонячної).

Якщо представлені вченими дані підтвердяться, то навколо зірки HD 10180 обертаються сім планет. Про своє відкриття вчені доповіли на конференції “Пошук і вивчення руху планет, що проходять по дисках своїх зірок”, яка проходить в обсерваторії Верхнього Провансу у Франції.

Зірка HD 10180 віддалена від Сонячної системи на 127 світлових років і знаходиться у сузір’ї Південна Гідра. Вчені протягом шести років досліджували відхилення в положенні світила, що викликані планетами, які обертаються навколо нього, за допомогою спектрографа HARPS, який встановлений на 3,6-метровому телескопі в обсерваторії Ла-Сілла ESO в Чилі. За словами астрономів, проведений ними аналіз достовірно підтверджує існування у HD 10180 п’яти планет, що зобертаються по кругових орбітах. Для доказу присутності ще двох планет будуть потрібні додаткові спостереження.

Маси п’яти “достовірних” планет коливаються в межах від 13 до 25 земних мас (для порівняння, маса Нептуна в 17,2 рази більше маси Землі), вони віддалені від HD 10180 на відстань від 0,06 до 1,4 астрономічні одиниці (одна астрономічна одиниця відповідає відстані від Землі до Сонця). Залежно від відстані до зірки планети здійснюють один оборот навколо неї за період від 6 до 600 днів.

Що стосується двох “сумнівних” планет, то, як вважають астрономи, маса однієї з них складає не менше 65 земних мас, а період обертання навколо зірки – близько 2,2 тисячі днів. Друга планета лише злегка важча за Землю – її маса становить приблизно 1,4 маси нашої планети, а рік на ній триває всього 1,18 земного дня (якщо взяти відстань від Землі до Сонця за 100 відсотків, то відстань від HD 10180 до цієї планети становить всього 2 відсотка).

Наразі фахівцям відомо близько 15 планетних систем, що включають як мінімум три планети. Рекордсменом до цих пір була зірка 55 Cancri, яка “володіє” п’ятьма планетами. Дослідники відзначають, що вивчення планетної системи HD 10180 може становити значний інтерес, тому що ця система за багатьма характеристиками нагадує Сонячну систему. Як вважають вчені, подібні системи, що містять велику кількість планет, можуть виникати у Всесвіті досить часто, проте поки астрономи не дуже добре розуміють закони, за якими вони розвиваються.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.