ДніпроГес, Запоріжжя
ДніпроГЕС

Запорожці поминають земляків, загиблих у Запоріжжі 18 серпня 1941 року в результаті підриву греблі ДніпроГЕСу радянськими військами. Панахида за людьми, які загинули 69 років тому від гігантської дніпровської хвилі, спровокованої вибухом греблі Дніпровської гідроелектростанції, проводиться в Запоріжжі вперше.

Щоб пом’янути невинних жертв, кілька десятків запорожців зібралися в Українській греко-католицькій церкві Святого апостола Павла, повідомив один з організаторів заходу, голова запорізької обласної організації ВО “Свобода” Віталій Подлобніков.

За свідченням істориків, через два місяці після початку Великої Вітчизняної війни, 18 серпня 1941, радянські війська не змогли втримати оборону Запоріжжя та почали відступ. Поспішно залишаючи місто, вони висадили в повітря головний стратегічний об’єкт – “ДніпроГЕС” 20 тоннами вибухівки – амоналу. Гігантська пробоїна в греблі спровокувала хвилю висотою кілька десятків метрів, яка, за словами очевидців, змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці. Вода дійшла і до сусідніх міст – Нікополя і Марганця. Радянське командування не попередило городян про небезпеку. У результаті, тонни дніпровської води обрушилися на мирних жителів.

У Радянському Союзі вважали за краще розголошувати новин про трагічні події в Запоріжжі, пов’язаних з вибухом ДніпроГЕСу. Знищення, на той момент, наймогутнішої гідроелектростанції у Європі радянська пропаганда пояснювала “ворожою диверсією”. І тільки зараз українські історики отримали документальні докази, що дніпровська хвиля поглинула близько ста тисяч чоловік: 80 тисяч запорожців, біженців з сусідніх регіонів, близько 20 тисяч радянських солдатів, які не встигли покинути місто. Ми не беремо цифри зі стелі, вчені Запоріжжя, Дніпропетровська та Нікополя вже мають докази масових людських жертв після вибуху греблі. І найстрашніше, що від вибуху ДніпроГЕСу постраждав тільки наш народ. Німецькі війська, що перебували на високому Правому березі, хвиля не дістала”, – сказав Віталій Подлобніков.

Присутні пом’янули безневинних жертв вибуху ДніпроГЕСу, і назвали цю подію «черговим злочином комуністичного режиму і радянського військового командування проти свого ж народу».

“Радянські війська дійсно підірвали ДніпроГЕС під час відступу. 18 серпня 1941 частина греблі була підірвана радянськими військами, тому що ДніпроГЕС – це ще і міст, через який німці могли увійти в Запоріжжя з правого берега Дніпра. Тому греблю і підірвали. Місцевих жителів про вибух ніхто не попереджав, проте число жертв, очевидно, перебільшене”, – розповів агентству “Інтерфакс-Україна” історик Запорізького краєзнавчого музею Володимир Лінік.

За словами керівників запорізької організації ВО “Свобода”, в суботу в Запоріжжі стартує автопробіг, присвячений подіям серпня 1941 року. Учасники акції планують відвідати сусідній Нікополь, де були виявлені масові поховання жертв “великої води”, спричиненої вибухом ДніпроГЕСу.

За матеріалами Інтерфакс-Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.