ЗерноЗерноторгові компанії, що працюють на українському ринку, практично припинили закупівлі пшениці в країні через невизначеність з можливим прийняттям урядом рішення обмежити експорт цієї культури, повідомив президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.

“Практично всі зернотрейдери, за винятком деяких компаній, припинили закупівлі пшениці до з’ясування ситуації, що має намір робити уряд з експортом зерна”, – сказав він.

За словами Клименка, зараз уряд обговорює можливі варіанти регулювання зернового ринку через активне зростання цін у світі на зернові, побоюючись вивезення зерна з країни і виникнення його дефіциту.

Водночас, говорить президент УЗА, експортери зерна очікують від уряду цивілізованих рішень у плані регулювання експорту.

Клименко повідомив при цьому, що трейдери розуміють бажання уряду утримати зростання цін на зерно і, як наслідок, на хліб і готові виконувати прийняті рішення.

“Експортери зерна, якщо уряд прийме рішення про заборону експорту пшениці, не будуть влаштовувати гучні вигуки на весь світ. Якщо уряд прийме таке рішення, ми будемо його виконувати”, – наголосив він.

Експерт також вважає за необхідне, щоб уряд заздалегідь, як мінімум, за місяць, оповістив учасникам ринку своє рішення заборонити експорт пшениці.

Крім того, президент УЗА вважає, що таку заборону можна вводити не раніше, ніж 15 вересня, щоб не виникла ситуація, коли зернотрейдери не зможуть виконати раніше підписані контракти, і зерно буде гнити у портах.

Він нагадав, що в 2006 році аналогічні дії уряду призвели до того, що порти було завантажено зерном, а трейдери зазнали збитків у розмірі близько EUR100 млн, аграрії – близько 12 млрд грн. УЗА вважає, що державі необхідно сформувати через Аграрний фонд запас продовольчого зерна в обсязі 1,2 млн тонн для утримання зростання цін на хліб.

Крім того, асоціація пропонує виділити кошти на дотування виробників хліба, а також закупити необхідний запас зерна в регіональні резерви.

При цьому Клименко наголосив, що зараз у портах штучно стримується експорт зерна. Він, зокрема, повідомив, що зараз заарештовано судно компанії Topfer з 5,5 тис. тонн пшениці.

За його словами, митниця звинувачує компанію в тому, що якість зерна на цьому судні не відповідає заявленому в супровідному документі на вантаж. Клименко також повідомив, що в портах України перебуває ще кілька десятків суден із зерном, які затримала Державна митна служба.

Тим часом, заступник генерального директора Аграрного фонду України Олександр Лавринчук повідомив, що Фонд сформує необхідний зерновий резерв за найближчі 2-3 місяці.

“За найближчі 2-3 місяці Аграрний фонд України зможе сформувати зазначений обсяг зерна і забезпечити стабільність цін у першу чергу на хліб сортів масового споживання”, – заявив Лавринчук.

Нагадаємо, що цього літа в тих регіонах РФ, де традиційно вирощують зерно, опади склали лише десяту частину від норми. Засуха та пожежі зменшили врожай на десятки мільйонів тонн, а тому російський уряд вирішив тимчасово заборонити вивозити російське зерно за кордон.

Тим часом, віце-прем’єр Сергій Тігіпко фактично визнав факти необґрунтованих затримок і перевірок експортних партій зерна і заявив, що це може зашкодити як виробникам та експортерам, так і іміджу України на світових ринках.

А віце-прем’єр з питань аграрної політики Віктор Слаута спростував інформацію про те, що експорт українського зерна нібито заблоковано, і заявив, що винними в скороченні експорту українського зерна є окремі учасники ринку.

Джерело: Кореспондент

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.