Наднова зірка SN1987A
Наднова зірка SN1987A

Наднова SN1987A настільки яскрава, що її можна спостерігати неозброєним оком. Вибух цієї наднової був дуже потужним, а залишки зірки набули незвичайної форми.

Астрономи вперше отримали тривимірне зображення вибуху наднової зірки. Дослідники протягом декількох місяців вели спостереження за зіркою SN1987А, яка розташована у Великій Магеллановій хмарі на відстані 168 тисяч світлових років від Землі.

Отримана за допомогою надпотужного телескопу в Чилі серія зображень дозволила вченим побудувати тривимірну картину процесів, що відбуваються в газових оболонках, які були скинуті зіркою під час її вибуху.

Наднову SN1987A астрономи вперше побачили в 1987 році. Зірка настільки яскрава, що її можна спостерігати неозброєним оком – подібна наднова була першою за останні 383 роки.

Складена тривимірна модель свідчать, що вибух цієї наднової був дуже потужним і сконцентрованим в одному напрямку, а залишки зірки набули незвичайної форми.

Це явище було передбачене найсучаснішими комп’ютерними моделями, які вказують на те, що під час вибуху наднових виникають великомасштабні нестабільності у скинутих газових оболонках.

Під час вибуху перші порції матерії вилетіли зі швидкістю у 100 мільйонів км/год – це в 100 з гаком тисяч разів швидше за пасажирський літак.

Але навіть за такої неймовірної швидкості минуло 10 років, перш ніж ці потоки газу досягли газопилового кільця, яке виникло під час останніх етапів еволюції наднової: коли зірка, що породила її, вмирала.

На відео спочатку демонструється зірка SN1987A, знята через телескоп, а потім зображення змінюється на виконану художником реконструкцію, яка демонструє різні елементи наднової: два зовнішніх кільця, одне внутрішнє, і деформований матеріал, розташований всередині.

Надновими зірками називають вибухи зірок, які важать в 50-100 разів більше Сонця, на останній стадії їхньої еволюції. Коли на зірках згорає весь запас термоядерного пального і тиск газу падає, вони вибухають під дією власної гравітації. Вибухи наднових є джерелом важких елементів, з яких складається Земля.

Джерело: ТСН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.