Оксана Баюл
Оксана Баюл

Перша олімпійська чемпіонка Оксана Баюл повертається в Україну.

Оксана Баюл легенда українського, а мабуть і світового фігурного катання вирішила повернутися на Батьківщину. Знаменита спортсменка буде піднімати рівень українського фігурного катання. Яке, до слова, практично в Україні зникло. А почався процес повного занепаду фігурного катання в Україні якраз з від’їздом до США самої Оксани і відомих тренерів Галини Змієвської та Валентина Ніколаєва.

Багато часу минулого з того далекого 1995 року, коли ще зовсім юна Оксана Баюл переїхала в США. Тоді в Україні фігурне катання було топовим видом спорту. Трансляції чемпіонів Європи, світу чи Олімпійських ігор збирали мільйони телеглядачів. Петренко і Баюл були всіма знані спортсмени, які дарували нам хвилювання і радість перемог. Вся країна плакала разом з Баюл, коли в неї стався нервовий зрив через малі оцінки арбітрів під час Олімпіади в Ліллехаммері. Це вже потім сльози розпачу Оксани перетворилися на сльози щастя. Німецький арбітр Хоффман не витримав і таки поставив Баюл на перше місце, і цей голос зробив її Олімпійською чемпіонкою.

Німецький слід

Тоді вся Олімпіада у Баюл асоціювалася з Німеччиною. На тренуванні перед довільною програмою Баюл отримала важку травму, зіткнувшись з українкою з німецьким паспортом Танею Шевченко. Здавалося, все…жодних надій на медалі. Та на допомогу приходить лікар німецької збірної, який робить безкоштовно українці кілька дорогих уколів. Які зрештою і допомогли Баюл повернутися на лід і створити диво, вигравши Олімпійське золото. Тоді в 1994 році, стоячи на п’єдесталі пошани під національний гімн України, юна спортсменка навіть не могла зрозуміти, що вона зробила для своєї країни, і що назавжди увійде в нашу історію як перша і поки що єдина Олімпійська чемпіонка незалежної України. А вся країна в ці хвилини сиділа біля телевізорів і плакала разом з Оксаною. Тоді рейтинг теле-трансляції спокійно можна порівняти з теперішніми рейтингами футбольної Ліги чемпіонів.

Оксана Баюл

Тріумфи Баюл

А арбітри у фігурному катанні просто не змогли встояти перед талантом юної дівчинки, з тоді ще невідомої України. Чого вартий лише епізод з чемпіонату Європи 1993 року. Баюл помиляється в каскаді стрибків. Все кінець мріям про медалі. Та ні, Оксана ледь не зі сльозами на очах їде до арбітрів і показує, що в неї розшнурувався черевик. І арбітри здаються і дозволяють Баюл почати програму заново. І хоча тоді вона не стала чемпіонкою, поступившись першим місцем француженці Сурії Боналі, та все ж таки срібло на дебютному чемпіонаті Європи хороший результат. До речі Баюл – так ніколи й не стала чемпіонкою Європи. В середині 90-х тут беззастережно панувала згадувана Боналі, котра п’ять років поспіль ставала чемпіонкою.

Та після чемпіонату Європи був просто шокуючий для світу виступ на головному змаганні року чемпіонаті світу. Тут вже Оксані просто не було рівних. Більшість арбітрів, котрі вперше побачили молоду спортсменку просто не змогли бодай спробувати її засудити. Та і не змогли б вони цього зробити. Переповнений на змаганнях жінок Палац спорту в Празі влаштував справжню овацію українській фігуристці. Майже 10 хвилин глядачів не могли заспокоїти, а перед виступом наступної учасниці треба було банально прибирати лід від подарунків та квітів. А вже далі був раніше згаданий найбільший тріумф на Олімпіаді в Ліллехаммері.

Все життя боротьба

Взагалі усе життя Оксани Баюл це суцільна боротьба. Спершу в дитячі роки, коли від неї відвернувся батько і померла мама, вона залишилася на вихованні у бабусі. Далі вже у шкільні роки помирає бабця, котра зрештою і привела маленьку Оксану на лід, її тоді забирає додому її перший тренер Станіслав Коритек. Після чого в житті Баюл з’явилися відомі фахівці Галина Змієвська та Валентин Ніколаєв. Яким зрештою і завдячує вона усім успіхам. Далі був відліт до США, який не можна вважати вдалим. Оксана пересварилася зі своїми тренерами і закинула спорт. І почала з’являтися в хіба, що в скандальних новинах. Все закінчилося лікуванням від алкоголізму. І добре, що Оксана змогла здолати, і це, і знову повернутися у спорт. Тепер будемо вірити, що її повернення поможе реанімувати наше фігурне катання. Але дуже добре, що легенди повертаються в Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.