Модель Землі
Нова модель Землі

Нова гіпотеза припускає, що ядро Землі може плавитися і кристалізуватися одночасно.

Учені до цих пір не можуть пояснити дивні сили, що діють на глибині 5000 кілометрів від поверхні Землі. Геофізик з Ліонського університету спробував розгадати загадку природи, ґрунтуючись на новій моделі ядра Землі.

Більшість учених вважає, що внутрішнє ядро планети представляє собою твердий шар величиною 1200 кілометрів у поперечнику, що складається в основному із заліза. Ядро утворилося сотні мільйонів років тому, коли палаючі надра Землі почали охолоджуватися і важкі елементи стали тонути, спускаючись до центру планети. Тому ядро повільно зростає до цих пір, поглинаючи розплавлене залізо з рідкого зовнішнього ядра.

Проте дана модель не пояснює наявність густого рідкого шару на кордоні між внутрішнім і зовнішнім ядром, адже рідина повинна бути легшою за важкі елементи зовнішнього ядра. Також не з’ясовано, чому сейсмічні хвилі від землетрусів, які вчені використовують для вивчення будови Землі, у східній частині внутрішнього ядра рухаються швидше, ніж у західній.

Відповіді на ці загадки, можливо, дасть нова модель Землі автором якої є геофізик Тьєррі Альбусьєра (Thierry Alboussiere) з Ліонського університету, опублікована в журналі Nature 5 серпня 2010. Згідно з його гіпотезою, ядро Землі набагато більш динамічне, ніж вважають вчені. На думку Тьєррі Альбусьєра, внутрішнє ядро кристалізується на заході та розплавляється на сході. Тверде залізо ковзає на схід зі швидкістю приблизно 1,5 сантиметра на рік і плавиться, коли досягає східного краю. За таких темпів процес “самопереплавки” займає 100 мільйонів років.

Нова модель Землі пояснює і наявність густого шару рідини на кордоні між внутрішнім і зовнішнім ядрами. Якщо це рідка порода твердого внутрішнього ядра, яка тільки що розплавилася, то вона буде більш щільною, ніж інша частина зовнішнього ядра. Також ця гіпотеза пояснює і різні швидкості сейсмічних хвиль з обох сторін – це різниця в швидкості хвилі, яка проходить через твердий метал і його розплав.

Якщо модель французького геофізика вірна, то внутрішнє ядро дійсно як і раніше росте, причому воно поглинає залізо набагато швидше, ніж вважалося раніше. Через те що рух внутрішнього ядра впливає на зовнішнє ядро, яке генерує магнітне поле Землі, нова модель змусить вчених переосмислити і схему роботи магнетизму нашої планети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.