BlackBerry, Google, Skype
BlackBerry, Google, Skype

Індія може попросити компанії Google і Skype розширити доступ до зашифрованої інформації після того, як вирішить те ж питання з комунікаторами BlackBerry, які в даний час знаходяться під загрозою заборони.

Напад терористів на Мумбай в листопаді 2008 року координувалося за допомогою супутникових і стільникових телефонів, і ця обставина не в останню чергу сприяє кардинальному перегляду концепції безпеки систем зв’язку напередодні Ігор Співдружності – великого спортивної події, яка відбудеться в Нью-Делі в жовтні.

Деякі аналітики вважають, що в майбутньому для планування терористичних актів будуть використовуватися більш анонімні технології – поштовий сервіс Gmail і смартфон BlackBerry, які не так-то просто дають стороннім доступ до конфіденційної інформації. Тим часом в 2008 році бойовики, що залишили після себе 166 трупів, покладалися на найпростіші моделі телефонів Nokia.

12 липня співробітники Міністерства зв’язку Індії зустрілися з представниками трьох телекомунікаційних груп для обговорення методів перехоплення та моніторингу зашифрованих повідомлень з боку силових структур. «Сторони погодилися з тим, що необхідно вивчити послуги, які надають BlackBerry, Google, Skype та ін, – свідчить текст протоколу, який буквально недавно потрапив до рук журналістів AP. – Вирішено в першу чергу зайнятися BlackBerry».

«Чиновники ясно сказали нам про те, що після BlackBerry вони мають намір вийти на Google і Skype і аналогічні сервіси, які не знаходяться під наглядом спецслужб, – розповів Раджеш Чхаріа, президент Асоціації інтернет-провайдерів Індії, який був присутній на засіданні. – Відповідно до закону ці компанії повинні дозволити стеження за собою».

Google і Skype поки не отримували жодних повідомлень від індійського уряду. В даний час Міністерство внутрішніх справ веде переговори тільки з виробником BlackBerry, канадською компанією Research In Motion (RIM). Вчора Індія пригрозила заборонити деякі сервіси BlackBerry, якщо постачальник не зробить їх доступними для органів безпеки до 31 серпня. Сьогодні віце-президент Research In Motion Роберт Кроу зустрічався з чиновниками і після переговорів заявив, що налаштований оптимістично з приводу скасування заборони.

Нагадаємо, Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати теж погрожують відрізати від мережі популярні сервіси BlackBerry, якщо їм не дадуть більш широкого доступу до трафіку. Подібно Індії вони посилаються на питання безпеки. Правозахисники, як завжди, бояться, що це може призвести до зловживань з боку влади.

Research In Motion у свою чергу заявила вчора про послідовній підтримці загального правового стандарту доступу до зашифрованої інформації, який виключає можливість укладання сепаратних угод. Всі випадки доступу повинні регулюватися законодавством країни і застосовуватися однаково до всіх постачальників і всім технологіям.

RIM також зазначила, що жодним чином не може «відкрити» корпоративну електронну пошту. «Не дивлячись на чутки, архітектури безпеки однакові по всьому світу, і RIM не має можливості надавати ключі шифрування своїх клієнтів», – йдеться в заяві.

США, приміром, мають технологією злому зашифрованих повідомлень BlackBerry, і нею влади можуть скористатися на законних підставах у разі загрози національній безпеці. Спостерігачі вважають, що в ході листопадового візиту Барака Обами Індія спробує отримати ці технології.

Тим часом аналітики ніяк не можуть забути телефони Nokia в руках терористів. Відносна анонімність і широка доступність передплачених мобільних телефонів роблять їх привабливими для злочинців, вважає Прасанто Рой, головний редактор видавничого дому CyberMedia Publications. На його думку, терористи, швидше за все, користуються одноразовими телефонами і постійно змінюють SIM-карти. Інший важкодоступний для стеження метод – оновлення та збереження повідомлень електронної пошти в якості чернеток без надсилання.

RIM між тим швидко розширює свою присутність в Індії. На початку 2008 року її клієнтська база нараховувала 114 тис. користувачів, тоді як сьогодні – 700 тис., причому чотири п’ятих – це корпоративні клієнти, які сильно постраждають у результаті заборони.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.